Spore środki dla Polski z UE. Co z ich rozdysponowaniem?
Treść
Polska otrzyma duży zastrzyk finansowy z Unii Europejskiej. Teraz ważną kwestią jest rozsądne rozdysponowanie środków.
To był udany szczyt dla Polski.
– Mogę powiedzieć, że ten maraton i ta sztafeta negocjacyjna bardzo się opłaciła – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Do Polski ma trafić 139 mld euro w formie dotacji i 34 mld euro w pożyczkach. To w przeliczeniu na złotówki – daje ponad 750 mld zł.
– To są pieniądze na rozwój, na polską infrastrukturę, ale także na wyrównywanie dopłat dla rolników, na rozwój obszarów wiejskich. To również środki na regiony najmniej zamożne – akcentował premier RP.
Chcemy inwestować tak, by efekty tych inwestycji były jak najlepsze – podkreślała wicepremier Jadwiga Emilewicz.
– To będą środki zarówno na infrastrukturę drogową, jak i kolejową. Środki związane z wielkimi projektami, o których pan premier mówił w ostatnich miesiącach, tymi dużymi krajowymi, ale także z tymi lokalnymi – mówiła minister rozwoju.
W ramach lokalnych projektów resort kultury już teraz mówi o rozbudowie i rozwoju polskich domów kultury i bibliotek publicznych. Planowane są także wielkie inwestycje muzealne – wskazał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
– Przykładowo rozbudowa dwóch największych muzeów w Krakowie. Hotelu Cracovia, który został zakupiony, tam będzie wspaniały nowy, nowoczesny oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozbudowa Muzeum Narodowego w Warszawie – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
Polska ma być największym beneficjentem znacząco okrojonego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Otrzyma w jej ramach 3,5 mld euro. Według szacunków Kancelarii Premiera Rady Ministrów, do Polski w ramach polityki spójności popłynie blisko 67 mld euro, z kolei w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 28,5 mld euro.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 22
Autor: mj
Tagi: budżet Szczyt UE Unia Europejska