Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Społeczeństwo włącza się w apel o poszanowanie niedzieli

Treść

Społeczeństwo polskie włącza się w apel o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Dokument w tej sprawie kilka dni temu podpisał przewodniczący KEP oraz zwierzchnicy siedmiu Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Ludziom należy się jeden dzień wolny po ciężkiej pracy – mówi Pismo Święte. Tym dniem – szczególnie dla chrześcijan – powinna być niedziela. Dzień zmartwychwstania Pana Jezusa, dzień modlitwy, świętowania i świadectwa.

    - To ma być dzień poświęcony dla spraw ducha. Człowiek nie tylko żyje materią, ale jest złożony z ciała i z duszy i dla tej duszy także potrzeba pokarmu, potrzeba czasu, zastanowienia się. Na pewno wielu chrześcijan pragnie w tym dniu oddawać cześć Bogu, także w świątyni i we wspólnocie, do której należą – powiedział ks. bp Ryszard Karpiński, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Lubelskiej.

Niestety, świętowanie Dnia Pańskiego zdaje się być dzisiaj coraz częściej zakłócane – choćby przez niedzielny handel. Stąd też wypływa gorący apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Dokument w tej sprawie podpisali przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki oraz zwierzchnicy siedmiu Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Inicjatywę tę z wielką radością przyjął ks. bp Ryszard Karpiński z Archidiecezji Lubelskiej. Wyraził on nadzieję, że dokument zostanie przyjęty – zarówno przez społeczeństwo, jak i władze – i będzie respektowany tak, jak ma to miejsce w innych krajach.

    - Sam wiele lat spędziłem na Zachodzie i wiem, że w takich Niemczech czy w innych krajach już w sobotę po południu jest trudno znaleźć super market, żeby kupić chleb czy inne rzeczy, ale ludzie to przyjęli. Wiedzą o tym, więc każdy zaopatruje się wcześniej – mówił ks. bp Ryszard Karpiński.

Podobnie rzecz ma się w Belgii.

    - Dowiedziałem się, że bardzo rygorystycznie jest ta kwestia regulowana w Belgii, gdzie np. poza stacją benzynową, niczego się nie kupi w niedzielę i w święto – dodał dr Piotr Gawryszczak, radny z Lublina.

Dr Piotr Gawryszczak, radny z Lublina, złożył do prezydenta stosowną interpelację dotyczącą handlu w niedzielę.

    – Interpelacja, którą złożyłem do prezydenta dotyczyła rozeznania sytuacji prawnej, czy jako Rada Miasta Lublin, moglibyśmy podjąć jakąś uchwałę, która by regulowała kwestię handlu w niedzielę i święta – powiedział dr Piotr Gawryszczak.

Niestety, taka możliwość – według prezydenta – nie istnieje.

    - Jest wiele osób, które pracują w handlu, ale także zwyczajnych ludzi, którzy nie pracują w handlu, którzy czasami robią zakupy w niedzielę i święta.  Jednakże oni robią te zakupy, bo jest taka możliwość, a gdyby nie było takiej możliwości, to tak sobie ułożą tydzień, żeby zrobić zakupy w sobotę i żeby w niedzielę dać wszystkim innym spokój i żeby mogli spokojnie ludzie świętować niedzielę jako dzień święty – w sposób godny – mówił dr Piotr Gawryszczak.

Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Polsce apelują do wszystkich aby na nowo odkryli wartość niedzieli jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania. W dokumencie wezwano również parlamentarzystów, aby tworzyli przepisy, które uszanują prawo pracowników do niedzielnego wypoczynku i świętowania. Pod obywatelską inicjatywą Wolna Niedziela podpisało się około 120 tysięcy osób. Projekt w ubiegłym roku został jednak odrzucony przez większość sejmową.
TV Trwam News/RIRM
źródło:  RIRM, 27 stycznia 2015

Autor: mj