Senat rozpatrzy ustawę dot. likwidacji kopalń
Treść
Senackie komisje rozpatrzą dziś nowelizację ustawy o funkcjonowaniu węgla kamiennego, która zakłada m.in. likwidację czterech kopalń.
Koalicja rządowa PO-PSL w ekspresowym tempie, w ciągu trzech dni, przeprowadziła ustawę przez Sejm. Nocne głosowania odbyły się mimo, że nie było i nadal nie ma zgody strony społecznej na planowaną przez rząd restrukturyzację Kompanii Węglowej.
Wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski mówi, że tempo, które narzuca rząd jest co najmniej zastanawiające.
- Wszyscy się zastanawiamy, dlaczego tak się dzieje? Przez 7 lat PO, PSL mieli okazję zmienić sytuację na Śląsku, sytuację kopalni. Mogli zająć się tym problemem. Nagle w sposób niespodziewany tak szybko się tym zajęli. Ja byłem w Rudzie Śląskiej, mieliśmy tam posiedzenie klubu, rozmawialiśmy z górnikami. Oni są zdeterminowani i my wiemy, że oni nie ustąpią. Górnicy nie walczą tylko o swoje miejsca pracy, walczą o Śląsk, o polski węgiel. To wielka Polska wartość i PO w sposób bezrefleksyjny, bezmyślny chce zlikwidować polskie kopalnie. Mówią o restrukturyzacji, ale i w ustawie powtarzane są cały czas słowa o likwidacji – zwraca uwagę senator Stanisław Karczewski.
Senator zapowiedział, że PiS będzie wnioskowało o odrzucenie szkodliwej ustawy. Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które – według rządu – generują 80 proc. strat spółki – trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Nowością w przyjętej nowelizacji jest zapis zezwalający Spółce Restrukturyzacji Kopalń na zbycie przejętej kopalni lub jej części, zamiast obowiązkowej likwidacji.
Pozostałe 9 kopalń KW zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Plan przewiduje także pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń.
RIRM
źródło: RIRM, 17 stycznia 2015
Autor: mj