Senat: Prace nad zmianami w polskim sądownictwie
Treść
Senat będzie dziś kontynuował posiedzenie poświęcone zmianom w polskim sądownictwie. Odbędzie się m.in. rozpoczęta w ub. tygodniu debata nad ustawą dot. publikacji zaległych rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego. Senatorowie zajmą się także nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelą prawa o ustroju sądów powszechnych oraz Krajowej Rady Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Nowela dot. TK przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych „rozstrzygnięć” TK w ciągu 7 dni od wejścia przepisów.
Zmiany ws. KRS zakładają m.in., że pierwsze posiedzenie KRS, po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, może zwołać najstarszy wiekiem członek KRS będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku. Ponadto posłowie znowelizowali ustawę o SN, która zakłada wprowadzenie osobnego budżetu Izby Dyscyplinarnej SN.
Istotnych poprawek do przepisów uchwalonych przez Sejm nie spodziewa się senator Jan Maria Jackowski. Jak ocenił, przyjęcie ustaw może przybliżyć zakończenie sporu z Komisją Europejską.
– Na razie nic nie wskazuje na to, żeby w Senacie zostały przyjęte jakiekolwiek poprawki w stosunku do przedłożenia sejmowego. Jesteśmy jeszcze przed rozpatrzeniem przez całą izbę tych projektów ustaw. Należy się natomiast spodziewać długiej, wielogodzinnej dyskusji na ten temat. Głosowania będą zapewne albo w poniedziałek w godzinach popołudniowo-wieczornych, albo ewentualnie we wtorek – wskazał Jan Maria Jackowski.
Tymczasem, w obliczu procedowanych zmian decyzję o zwołaniu posiedzenia KRS podjęła I prezesa SN Małgorzata Gersdorf. Podczas spotkania sędziów, planowanego na 27 kwietnia, ma zostać wybrany nowy przewodniczący Rady.
Z funkcji tej Gersdorf zrezygnowała w proteście na zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które wprowadza rząd Zjednoczonej Prawicy.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 16 kwietnia 2018
Autor: mj
Tagi: sądownictwo Senat