Senat: głosowanie nad obniżeniem wieku emerytalnego
Treść
W Senacie odbędzie się dziś głosowanie nad ustawą obniżającą wiek emerytalny. Podczas wczorajszej debaty Platforma Obywatelska opowiedziała się przeciw przyjętemu w Sejmie rozwiązaniu. Prawo i Sprawiedliwość jest za nim.
Senacka komisja zaproponowała, by izba nie wnosiła poprawek do ustawy obniżającej wiek emerytalny z 67 lat do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Poprawka, którą wniósł senator PO Jan Rulewski, zmierza do tego, by podstawowy wiek emerytalny nie zmienił się i wynosił nadal 67 lat niezależnie od płci.
W trakcie senackich obrad prezydenckiej ustawy bronił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Przekonywał on, że w sprawie emerytur elementy społeczne powinny przeważać nad ekonomicznymi.
– Kwestia wieku emerytalnego to nie jest tylko kwestia sytuacji finansowej. To jest tylko jeden z parametrów, który decyduje o tym, na jakim poziomie wiek emerytalny powinien zostać ustalony. Wydaje mi się, że czynniki związane z sytuacją zdrowotną społeczeństwa, sytuacją na rynku pracy, z tą wysługą, tymi proporcjami pomiędzy okresem opłacania składek a okresem pobierania świadczenia one są równie ważne jak czynnik ekonomiczny – powiedział wiceminister Zieleniecki.
Prezydencki projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego Sejm przyjął 16 listopada. Ustawa miałaby wejść w życie 1 października 2017 r. Dotyczy ona obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego.
Rolnicy do końca 2017 r. będą mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Podobna zasada ma obowiązywać sędziów i prokuratorów.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 02 grudnia 2016
Autor: mj