Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Senacka Komisja Praw Człowieka odrzuciła petycję o wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej

Treść

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odrzuciła petycję o wypowiedzenie przez Polskę Konwencji Stambulskiej. Pismo zostało przygotowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. „Odrzucenie petycji nie jest dla nas zaskoczeniem. Będziemy jednak nadal bronić praw rodziny” – mówiła prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej Stanisława Repa w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Konwencja Stambulska to dokument podpisany jeszcze przez rząd PO-PSL. Środowiska prawicowe apelują od dawna, aby Polska ją wypowiedziała. Dokument mówi oficjalnie o zapobieganiu i przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Jednak pod szczytnymi hasłami przemycane są elementy ideologii gender.

– Nierozpatrzenie pozytywne naszej komisji było właściwie już spodziewane po odpowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości, które powiedziało, że w tej chwili nie będzie rozpatrywać wycofania z tej tak zwanej konwencji przemocowej, więc nie spodziewaliśmy się innego stanowiska senackiej komisji, bo jest to działanie bardzo niewygodne w obecnych uwarunkowaniach politycznych i europejskich – wskazała Stanisława Repa.

Starań o wycofanie tej konwencji nie zaniechamy – podkreśliła.

– Czekając na sposobny czas, dlatego że ta konwencja nic nie wnosi w zapobieganiu przemocy domowej, a to jest przemoc nie tylko wobec kobiet, ale także wobec mężczyzn, osób starszych i dzieci. Tutaj natomiast jest to potraktowane jednostronnie, więc nic więcej nie wnosi ponad to, co dawno było zapisane w polskim prawie, natomiast otwiera furtkę do wprowadzania i finansowania programów, które są sprzeczne z konstytucyjną definicją małżeństwa i rodziny, z ochroną praw dzieci, a przede wszystkim opiera się tamta konwencja na promowaniu takich definicji rodziny, które rodziną nie są oraz na genderowym pojmowaniu płci jako płci kulturowej – powiedziała prezes stowarzyszenia.

Konwencja Stambulska uderza w tradycyjne pojmowanie fundamentalnych dla Polaków wartości.

– Sprzeciwiamy się sprowadzeniu do Polski takiego międzynarodowego programu prawnego, który już ratyfikowany musi być uwzględniany również w prawodawstwie polskim. Z Ministerstwa Sprawiedliwości mi odpisano, że było zastrzeżenie dotyczące tego, że nie będzie się wprowadzać przepisów innych dotyczących pojmowania definicji małżeństwa, rodziny, ochrony macierzyństwa, praw rodziców, czy praw dziecka. Nie jest to wiarygodne, bo zastrzeżenia można zgłaszać do poszczególnych punktów na etapie ratyfikowania, tworzenia. W tej chwili natomiast powoduje to, co się dzieje, czyli otwiera furtkę do tego, ażeby wprowadzać seksedukację w szkołach, a nie edukację prorodzinną – podsumowała Stanisława Repa.

Konwencja Stambulska została uchwalona w 2011 r. Polska podpisała ją w 2012 r. i jest jednym z 37 sygnatariuszy. Już wtedy podpisanie konwencji wzbudzało obawy niektórych środowisk, że uderzy ona w tradycyjną rodzinę, a także polską tradycję i religię.

radiomaryja.pl

Źródło: radiomaryja.pl, 27

Autor: mj