Sejm zatwierdził członków komisji weryfikacyjnej ws. dzikiej reprywatyzacji
Treść
W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze posiedzenie komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji. Dziś Sejm wybrał jej członków. W skład komisji weszli przedstawiciele wszystkich partii rządzących. Będą oni wyjaśniać „dziką reprywatyzację”, do jakiej dochodziło w Warszawie.
Komisja może np. uznać słuszność zwrotu nieruchomości, albo uchylić ją i zdecydować o odebraniu bezprawnie pozyskanej nieruchomości. Będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.
– To wszystko wymaga ponownej analizy, na spokojnie oczywiście – tak, aby oddać sprawiedliwość ludziom słabszym, pokrzywdzonym, którzy w starciu z mafią, z przestępcami nie mieli żadnych szans. Niestety, państwo wówczas, a była to koalicja PO-PSL, nie stanęło w obronie tych obywateli – podkreślił Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który ma zasiadać w komisji.
Choć o nieprawidłowościach przy zwrocie nieruchomości mówiło się od lat, to naprawdę głośno o aferze reprywatyzacyjnej zrobiło się głośno latem 2016 roku. Wtedy to na jaw wyszła sprawa przekazania handlarzom nieruchomości wartej 160 mln zł działki przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.
Ale to nie jedyna sprawa. Obecnie trwa 175 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji. Mamy tu do czynienia z grupami interesu, które głęboko zakorzenione są w strukturach państwa – mówił kandydat Kukiz’15, prawnik Adam Zieliński.
Do ostatniej chwili nie było wiadomo, co z kandydatem klubu Nowoczesna. Ostatecznie poseł Jerzy Meysztowicz została przyjęty w skład komisji.
Przy komisji powołany zostanie także zespół społeczny, który będzie organem doradczym, konsultacyjnym i kontrolnym. Ma opiniować decyzje komisji weryfikacyjnej. Warszawiacy liczą, że przed komisją stawi się prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent zapowiedziała już, że nie pojawi się na posiedzeniu komisji weryfikacyjnej.
Decyzje komisji będą podlegały ocenie sądu. Ustawę, na mocy której powołana ma być komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji, prezydent Andrzej Duda podpisał 31 marca. Na jej czele stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 25 maja 2017
Autor: mj
Tagi: Sejm zatwierdził członków komisji weryfikacyjnej ws. dzikiej reprywatyzacji