Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Salwa pod pomnikiem

Treść

LIMANOWA. Pod Pomnikiem Legionistów w Łososinie Górnej rozpoczęły się wczoraj uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości w Limanowej. W trakcie ich trwania odznaczenie "Za zasługi dla miasta Limanowa" odebrali ks. płk. January Wątroba, dziekan wojsk lądowych oraz XVI Batalion Powietrzno-Desantowy im. gen. bryg. Mariana Zdrzałki z Krakowa.


Łososina Górna zajmuje szczególne miejsce w historii legionowej na ziemi limanowskiej. Tradycje kultywują wciąż mieszkańcy, miejscowe organizacje społeczne oraz młodzież i pedagodzy Zespołu Szkół Samorządowych nr 4 i II LO.

Z wnioskiem o nadanie odznaczenia dla batalionu "czerwonych beretów" wystąpił Stanisław Golonka - radny miejski, pracujący jako nauczyciel wychowania fizycznego w zespole szkół. O uhonorowanie ks. Januarego Wątroby zabiegał Związek Strzelecki "Strzelec" pod komendą Stanisława Dębskiego. Dziekan Wątroba przyczynił się bardzo do rozwoju miejscowej organizacji młodzieżowej "Strzelca". Natomiast historię związku legionów Piłsudskiego oraz późniejszych kontaktów z batalionem przypomina radny Stanisław Golonka:

- Dbałość całego środowiska patriotycznego Łososiny Górnej o kultywowanie tradycji legionowej ma początek w udziale trzech naszych rodaków w legionach Piłsudskiego. Byli nimi: wieloletni kierownik miejscowej szkoły Stanisław Odziomek, twórca i dyrektor pierwszej górskiej szkoły rolniczej Jan Drożdż oraz profesor tejże szkoły, organizator i pionier sadownictwa na ziemi limanowsko-sądeckiej Józef Marek, uczczony zresztą ulicą swojego imienia w Limanowej. Po powrocie ze służby w legionach, w swoją pracę pedagogiczną włączyli kult dla dzieła patriotycznego Józefa Piłsudskiego. Stanisław Odziomek zaprojektował obecny pomnik, który powstał przy współudziale związków strzeleckich. Został poświęcony i odsłonięty w 1934 r. przez ks. dziekana Kazimierza Łazarskiego. Płomienne przemówienie wygłosił Franciszek Bieda, pierwszy profesor UJ, rodem z limanowskich Sowlin. W 2001 r. pod pomnikiem złożono prochy z Katynia, Monte Cassino i z cmentarza Orląt Lwowskich. W listopadowym święcie wziął udział batalion z Krakowa, by uświetnić uroczystość. Odtąd mamy z nim stale kontakty, nasza młodzież regularnie odwiedza spadochroniarzy, poznając ich codzienną służbę.

Wczorajsze obchody rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji szkół, zakładów pracy, organizacji społecznych spod szkół do kościoła na mszę w intencji ojczyzny. Koncelebrował ją ks. dziekan January Wątroba wespół z proboszczem Ryszardem Stasikiem. Później pod pomnikiem miał miejsce apel poległych i salwa honorowa oraz wręczenie odznaczeń i przemówienia. Z Krakowa przyjechał gen. Bronisław Kwiatkowski, zastępca dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego. Uroczystość zgromadziła władze miasta i powiatu. W organizację obchodów święta włączyły się społeczności szkół kierowanych przez Halinę Golonkę i Juliana Franczyka oraz miejscowa OSP pod wodzą komendantów Leszka Lacha i Władysława Michury.

Odznaczenia zostały nadane specjalną uchwałą Rady Miasta. (WCH)

"Dziennik Polski" 2005-11-10

Autor: mj