Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd zapowiada walkę ze smogiem. Będzie program "Czyste Powietrze"

Treść

Rząd przygotowuje program „Czyste Powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem. Propozycje konkretnych rozwiązań zostały już opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Wczoraj zajął się nimi rząd. Przewidują one m.in. oczyszczenie rynku z najgorszych paliw oraz wsparcie w wymianie starych pieców.

Choć zanieczyszczenie powietrza dotyczy określonych aglomeracji to problem smogu ma już charakter ogólnopolski. Samorządy nie są dziś w stanie samodzielnie poradzić sobie z emisją zanieczyszczeń.

Premier Beata Szydło chce, aby w najbliższym czasie opracowany został program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu nastąpi stopniowa poprawa jakości powietrza.

– Te propozycje, które zostały już przygotowane, wymagają przede wszystkim rozłożenia w czasie i harmonogramu. To nie jest tak, że ambitny program można zrealizować z dnia na dzień, ale ambitne programy po to się tworzy, żeby skutecznie wcielać je w życie – mówiła premier Szydło.

Ważnym elementem w walce ze smogiem jest poprawa efektywności energetycznej. Dlatego planowane jest wycofanie z rynku wszystkich pieców niespełniających normy dla 5 klasy. Nie będzie to oznaczać konieczności wymiany wszystkich starych pieców. Jeśli jednak ktoś będzie chciał to zrobić, wówczas jedynym wyjściem będzie zakupienie drogiego pieca 5 generacji. Rząd przewiduje wsparcie finansowe dla takich inwestycji – wskazał dr Piotr Paszko z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

– Znacznie mniej emitujemy zanieczyszczeń do powietrza wtedy, kiedy potrzebujemy mniej ciepła i energii. Budynki, które mają mniejsze zapotrzebowanie, bo są np. dobrze docieplone, wymagają mniejszego zużycia paliwa – powiedział dr Paszko.

Wprowadzone mają zostać także certyfikaty jakości paliwa. Pod koniec zeszłego roku resort energii rozpoczął prace nad standaryzacją jakości paliw stałych, w tym węgla – powiedział dr Jarosław Stańczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

– Oczywiście węgiel ma również wpływ. Jego wilgotność, zawartość substancji niespalających się czy kaloryczność to jak najbardziej ma wpływ. Im więcej węgla musimy zużyć do uzyskania odpowiedniej temperatury, tym więcej pozostaje tych zanieczyszczeń przedostających się do powietrza – mówił dr Stańczyk.

Rząd przewiduje także program instalowania czujników smogu w specjalnych miejscach oraz upowszechnienie badań jakości powietrza. Bardzo groźne są bowiem zanieczyszczenia najdrobniejsze – dodał dr Paszko.

– Groźnym elementem zanieczyszczenia jest pył PM2,5, czyli do wielkości 2,5 mikrometra. Są to tak małe cząstki pyłu, które przedostają się przez te filtry mechaniczne, natomiast przenikają również łatwo do tkanek ludzkich, m.in. do krwioobiegu. Niektóre badania wskazują na wpływ tego typu zanieczyszczeń na alergie – powiedział.

Zamieszczenia powodują uszkodzenia bony śluzowej narażając na zwiększenie prawdopodobieństwa infekcji. Wojewódzki konsultant ds. chorób płuc w Pomorskiem lek med. Andrzej Pustkowski podkreślił, że smog to zagrożenie dla naszego organizmu.

– Powiedziałbym tu o pewnej podatności układu oddechowego do przewlekłych schorzeń układu oddechowego wynikających z uszkodzenia różnego rodzaju barier ochronnych. Jest to jeden z ważnych czynników powodujących powracające zakażenia dróg oddechowych. Musimy też pamiętać o tym, że te czynniki środowiskowe mogą być przyczyną schorzeń śródmiąższowych płuc również – powiedział lek. med. Pustkowski.

Badania nie wykazały jeszcze bezpośredniego związku pomiędzy wdychaniem smogu a wystąpieniem nowotworu. Pewne natomiast jest to, że ciągłe narażenie na czynniki powodujące przewlekłe drażnienie znacznie zwiększają możliwość wywołania nowotworu.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 stycznia 2017

Autor: mj

Tagi: Rząd zapowiada walkę ze smogiem. Będzie program Czyste Powietrze