Rząd zapowiada nową tarczę finansową
Treść
W całym kraju trwa walka z koronawirusem. Władze państwowe i samorządowe przygotowują szpitale tymczasowe, a rząd zapowiada nową tarczę finansową.
Tylko w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 21 tys. nowych zakażeń. Choć w kraju nie wprowadzono narodowej kwarantanny, to lockdown dotknął wielu przedsiębiorców. Wsparciem dla nich ma być nowa tarcza finansowa.
Mamy 20 816 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (3322), mazowieckiego (2436), wielkopolskiego (2400), dolnośląskiego (1784), małopolskiego (1295), lubelskiego (1163), zachodniopomorskiego (1110), łódzkiego (1083), pomorskiego (1037),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 16, 2020
„W ramach nowej, rozszerzonej tarczy antykryzysowej użyjemy wszystkich sił i środków: polityki fiskalnej, monetarnej, podatkowej i społecznej, by ochronić nasz wspólny skarb – polską gospodarkę” – podkreślił Mateusz Morawiecki, premier RP.
Przedsiębiorcy przyjęli tę wiadomość z umiarkowanym optymizmem.
– Czy ona jest potrzebna? To jest pytanie, które w zasadzie powinniśmy zmienić i zapytać, czy potrzebne są kolejne obostrzenia, te najtrudniejsze do zniesienia dla przedsiębiorców, czyli po prostu zamykanie firm, uniemożliwianie prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista.
W ramach pomocy rząd przygotował 10 działań antykryzysowych. To m.in. przedłużenie postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Ekonomista dr Marian Szołucha zauważył, że obowiązkiem rządu jest rekompensata dla przedsiębiorców. Pod warunkiem, że pomoc będzie sprawiedliwa i transparentna. Jednak tego typu pomoc odczuje całe społeczeństwo.
– Te pieniądze służące pomocy polskim przedsiębiorcom, mogą pochodzić albo z zadłużenia publicznego, z dodatkowej porcji zadłużenia publicznego, które będziemy musieli w najbliższych latach, może nawet dekadach spłacać, albo z dodruku pieniądza, mówiąc w sposób uproszczony – zaznaczył dr Marian Szołucha.
To odbije się na inflacji. Koronawirus to także poważne wyzwanie dla służby zdrowia. Szpitale przygotowują się do przyjęcia dużej liczby tzw. pacjentów covidowych.
– Wprowadziłem taką zasadę, że każdy szpital wojskowy musi wygospodarować, już wygospodarował przynajmniej 1/3 łóżek na potrzeby osób zakażonych koronawirusem – wskazał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Prace związane z budową wojskowego szpitala tymczasowego w Warszawie idą zgodnie z planem. Rozpoczynamy nabór personelu medycznego. Zachęcam do dołączenia do zespołu, szczegóły na stronie https://t.co/sXKptjG39h pic.twitter.com/TiX5a4YDHo
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) November 16, 2020
W całym kraju powstają szpitale tymczasowe. Do wszystkich trwa nabór pracowników medycznych. To m.in. Wrocław czy Krynica Górska. Trwają także przygotowania szpitala tymczasowego w Ciechocinku. W budowie jest także szpital polowy na Okęciu w Warszawie.
– Szpital będzie prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny, a więc przez elitę, jeżeli chodzi o wojskową, również jeżeli, chodzi o cywilną służbę zdrowia – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Trwa budowa wojskowego tymczasowego szpitala na Okęciu
–
Minister @mblaszczak: Na terenie wojskowej bazy na Okęciu trwają prace związane z uruchomieniem drugiego szpitala tymczasowego w Warszawie. Szpital będzie prowadzony przez @WIMWarszawa (…)
–
https://t.co/LqjoMGIom8 pic.twitter.com/YFEOF3zJLD— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) November 16, 2020
Na ukończeniu są także prace w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Taki szpital to ogromne zabezpieczenie dla całego regionu – zauważył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
– Zmiana w ostatnich 10 dniach jest gigantyczna. Postęp prac naprawdę robi wrażenie. Robi wrażenie również całe zaangażowanie zarówno ludzi, jak i sprzętu, który tutaj będzie tutaj zadysponowany – powiedział Jarosław Wieczorek.
Według wstępnych założeń w przyszłym tygodniu, do szpitala polowego w Katowicach będzie można przyjąć pierwszego pacjenta.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 16
Autor: mj