Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd zapewnia, że rolnicy otrzymają pomoc

Treść

Większe dopłaty do paliwa rolniczego, większe możliwości sprzedaży bezpośredniej produktów spożywczych, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego. To tylko niektóre rozwiązania, jakie rząd zawarł w „Planie dla wsi”. Plan przewiduje także rozbudowę systemu melioracyjnego i irygacyjnego, co ma zmniejszyć skutki suszy i powodzi.

Tegoroczna susza jest najpoważniejsza od pięciu lat. Jak mówi prof. Marcin Rapacz, kierownik Katedry Fizjologii Roślin z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, ma ona charakter lokalny i dotyka głównie środkowej Polski a także Wielkopolski.

– Tam w niektórych regionach, może, jeśli chodzi o pewne uprawy np. w zbożach, straty w plonach mogą sięgnąć prawie stu procent – powiedział prof. Marcin Rapacz.

W całej Polsce trwa szacowanie strat. Wydawać by się mogło, ze padające od kilku dni deszcze rozwiązują problem. Niestety nie zawsze. Strat w zbożach nie da się już odrobić.

– Te deszcze, które przyszły obecnie, zmiana pogody, może nieco poprawić sytuacje, jeśli chodzi o ziemniaki, buraki, czyli te rośliny, które zbiera się później i które okresy krytyczne, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę mają później, na przykład w lipcu i sierpniu – podkreślił prof. Marcin Rapacz.

Także cześć warzyw takich jak marchew, buraki, czy cebula można jeszcze uratować.  Rząd zapowiada pomoc poszkodowanym rolnikom.

– Apelujemy ponownie, żeby w gminach dokonywać szacowania szkód, mamy środki na kompensację przynajmniej części strat – akcentował premier RP Mateusz Morawiecki.

Opozycja z kolei apeluje do rządu o bardziej zdecydowane działania. Prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz oczekuje, że rolnicy, których gospodarstwa dotknęła susza otrzymają realną pomoc.

Nie mogą to być kredyty, nawet preferencyjne, tylko muszą być odszkodowania, umorzenie składek na KRUS, umorzenie podatku rolnego – podkreślił Władysław Kosiniak – Kamysz.

Rząd obok działań doraźnych, jak zapowiedź wypłaty większych zaliczek z dopłat bezpośrednich, czy możliwość korzystania z tak zwanych terenów pod zazielenianie, chce budować infrastrukturę melioracyjną, tak aby w przyszłości susza czy powodzie nie przynosiły aż takich strat.

– W ciągu kilku lat chcemy w dużo bardziej profesjonalny sposób podejść do problemu gospodarki wodnej na terenach wiejskich – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

To jest też element „Planu dla wsi”, jaki ogłoszono w czwartek.

– Chcemy zdecydowanie zwiększyć możliwość sprzedaży detalicznej płodów rolnych na lokalnych rynkach, w lokalnych sklepach, nawet na stacjach benzynowych, czyli to, co jest możliwa w Austrii, we Francji – zaznaczał Mateusz Morawiecki.  

Rząd chce zwiększyć limit, do którego można bezpośrednio sprzedawać wyroby z gospodarstwa do 40 tys. Program przewiduje także utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego, w skład którego wejdą: Krajowa Spółka Cukrowa, spółka Elewarr, i rynki hurtowe. Holding na wpływać na ceny skupu płodów rolnych. Będzie też większa dopłata do paliwa – podkreślał były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

– Tutaj widzimy, że ten postulat dotyczący zwiększenia limitu zwrotu akcyzy na 1 hektar jest już częściowo realizowany – wskazał Krzysztof Jurgiel.

Rolnicy otrzymają zwrot do 100 litrów za hektar. Obecnie jest to 80 litrów. A ci gospodarze, którzy hodują bydło otrzymaj dodatkowo 30 litrów, od których będzie można odliczyć akcyzę.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 19 lipca 2018

Autor: mj

Tagi: rolnictwo