Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd wydał nowe decyzje ws. restrykcji związanych z pandemią koronawirusa

Treść

Nie będzie ogólnokrajowego lockdownu. Zaostrzenie restrykcji nastąpi tylko w województwie warmińsko-mazurskim. W całym kraju będzie natomiast obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa maseczką. Same przyłbice i szale będą niedozwolone. Zmiany pojawią się także na naszej południowej granicy.

Ponad 12 tysięcy nowych zakażeń COVID-19 i ponad 60 zgonów z powodu samego koronawirusa – to bilans epidemii z ostatniej doby. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, mówi o zbliżającej się trzeciej fali.

– Powoli dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali – powiedział minister Adam Niedzielski.

Od soboty zakazane będzie zasłanianie ust i nosa samymi przyłbicami, chustami i szalikami. Będzie trzeba je zasłaniać maseczką – tłumaczyła konsultant krajowy ds. epidemiologii, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

– Maseczki, które szczelnie osłaniają nos i usta, które szczelnie przylegają do twarzy, są w stanie ograniczyć transmisję, przefiltrować ponad 90 proc. patogenów – zaznaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Przekraczając południową granicę kraju, należy poddać się kwarantannie lub okazać negatywny test na obecność koronawirusa.

Nie będzie powrotu do ogólnokrajowego lockdownu. Restrykcje wrócą tylko w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie obecnie trzy powiaty są w czarnej strefie.

– Chcemy żeby nauka w klasach 1-3 wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina oraz inne miejsca użyteczności publicznej zostały z powrotem zamknięte – podkreślił minister Adam Niedzielski.

W walce z epidemią mają pomóc szczepionki oraz polski lek przeciw COVID-19. Firma Celon Pharma prowadzi badania nad trzema takimi lekami. Jeden z nich jest już na etapie badań klinicznych [więcej].

– Z jednej strony na stan zapalny, a COVID-19 w zaawansowanym stopniu jest przede wszystkim burzą cytokin, która powoduje, że pacjent nie jest w stanie jej przełamać i dochodzi do pogorszenia się stanu, ale też działanie przeciwfibrotyczne, czyli związane ze zmianami w płucach – wyjaśnił dr Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma.

Badania kliniczne nad pierwszym lekiem zakończą się w ciągu dwóch miesięcy.

– Pozostałe dwa mają charakter bardziej zapobiegawczy i będą mogły być stosowane także domowo – te, nad którymi trwają jeszcze badania przedkliniczne. Natomiast ten lek jest lekiem typowo szpitalnym – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jeżeli zostanie zatwierdzony, będzie od razu wykorzystywany do leczenia zarażonych pacjentów.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: koronawirus