Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd rozszerza wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Treść

Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021–2030. Realizacja jej działań ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach.

Życie osób z niepełnosprawnościami to w wielu przypadkach codzienna przeprawa przez piętrzące się problemy. Pomoc dla nich jest szansą na to, by w pełni mogli uczestniczyć w życiu społecznym.

– Naszym zadaniem jako państwa jest sprawić, by codzienność osób z niepełnosprawnościami stała się choć trochę lżejsza – powiedział Mateusz Morawiecki.

Fundusz Solidarnościowy, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wzrost świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz program „Za życiem” to wsparcie, jakie rząd oferuje osobom niepełnosprawnym.

– Kolejnym krokiem jest strategia – oznajmiła Marlena Maląg, minister rodziny.

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030, którą dziś przyjął rząd. Jej celem jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe. Dziś współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych to nieco powyżej 28 proc.

– Stawiamy sobie za cel co najmniej 45 proc. za 10 lat. Przy czym to będzie powyżej średniej niektórych bardzo bogatych krajów zachodnich, a więc jest to cel ambitny – stwierdził premier.

Strategia obejmuje 113 działań.

– To jest mapa drogowa dla różnych wymiarów polityki krajowej – zaakcentował Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Strategia ogniskuje się na 8 priorytetach. To m.in. niezależne życie, dostępność, edukacja oaz warunki życia i ochrona socjalna. Takiej pomocy potrzebują szczególnie rodziny niepełnosprawnych dzieci, które często żyją na skraju ubóstwa.

– Pieniądze przeznaczone na różnego rodzaju programy pomocowe nie trafiają bezpośrednio do kieszeni rodziców tylko do instytucji, a to przecież rodzic jako opiekun dziecka najlepiej wie, czego mu w tym momencie potrzeba – mówiła Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Stowarzyszenie przygotowało specjalny raport w tej sprawie. Zawiera on propozycje rozwiązań, które mogą pomóc wielu rodzinom żyjącym na skraju ubóstwa, wyrwać się z kręgu niezawinionej biedy. Można to zrobić m.in. przez pozwolenie rodzicom niepełnosprawnych dzieci na podjęcie dorywczej pracy, zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego z 215 zł 84 groszy do 2 tys. zł, czy też dofinansowanie hospicjów perinatalnych oraz przeprowadzenie kampanii informującej, jaką pomoc te miejsca świadczą.

– 89 proc. Polaków nie wie, czym zajmują się hospicja perinatalne. To jest wiedza, która powinna być przekazana każdemu świadczeniobiorcy, aby później mógł on efektywnie przekazać ją rodzicom, którzy dostają niepomyślną diagnozę prenatalną – podsumowała Magdalena Guziak-Nowak.

Chodzi o to, aby rodzice faktycznie mogli zostać otoczeni kompleksowym wsparciem.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: niepełnosprawność osoby niepełnosprawne Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami wsparcie