Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd realizuje program Mieszkanie plus

Treść

Już teraz rząd przygotował ok. 400 lokalizacji, w których chce budować mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Kolejne przejmowanie gruntów pod budowę mają ułatwić zmiany ustawowe.

Program Mieszkanie plus jest adresowany do tych Polaków, których nie stać na kupno mieszkania po cenie rynkowej.

– Mamy już dzisiaj ok. 400 lokalizacji, w których chcemy budować mieszkania – powiedział Adam Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Już teraz powstały mieszkania m.in. w Jarocinie, Kępnie, Gdyni i Wałbrzychu. Łącznie w całej Polsce wybudowano do tej pory 867 mieszkań.

– Kilka z nich właśnie w województwie lubelskim jest bardzo zaawansowanych, bo w Białej-Podlaskiej mamy już mieszkania. W Zamościu czy w Świdniku za chwilę będziemy jeszcze w tym roku wchodzili na budowę – zaznaczył.

Obecnie trwa budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Kępicach i Jarocinie. Kolejnych 16 tys. jest na etapie projektowania. Łącznie grunty pozyskane na realizację programu pozwolą – przynajmniej na razie – na wybudowanie 113 tys. lokali. To, jak sprawdza się program Mieszkanie plus w praktyce, pokazuje Biała-Podlaska. Tutaj rozpoczęło się już podpisywanie umów najmu z dojściem do własności. Opłata łącząca czynsz oraz zaliczkę na poczet ceny sprzedaży wyniesie 18 zł 75 gr za m kw. Rodziny mogą jednak liczyć na dopłaty do najmu, co jest elementem kolejnego programu rządu „Mieszkanie na start”. Całość jest alternatywą dla proponowanego wcześniej przez PO programu „Mieszkanie dla młodych”.

– Program MDM tylko wzmacniał popyt na mieszkania, to znaczy, powodował, że te mieszkania były coraz droższe, coraz więcej zarabiały banki, coraz więcej zarabiali deweloperzy, ale liczba mieszkań się nie zwiększała – tłumaczy wiceminister inwestycji Artur Soboń.

Teraz cały mechanizm wreszcie zaczyna działać jak należy – dodał.

– Dzisiaj zwiększa się liczba mieszkań, a do tego dokładamy mieszkania dostępne cenowo z dopłatą do czynszu dla tych, którzy są mniej zamożni. O to chodzi w polityce mieszkaniowej państwa – dopowiedział Artur Soboń.

Program Mieszkanie plus ma być jeszcze przyspieszony za sprawą nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Na potrzeby programu będzie można wykorzystywać więcej gruntów ze spółek, w których 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Grunty mają być elementem programu, ale nie za darmo. Spółki otrzymają wynagrodzenie w wysokości 100 proc. ceny rynkowej nieruchomości.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 23 lipca 2019

Autor: mj