Rząd chce zapobiec przejęciom przedsiębiorstw z polskim kapitałem przez pozaunijne podmioty
Treść
Rząd rozszerza pomoc dla firm w ramach tarczy antykryzysowej. W zachowaniu płynności finansowej przedsiębiorcom pomogą dopłaty do oprocentowania zaciągniętych kredytów. Państwo chce zapobiec przejęciom przedsiębiorstw z polskim kapitałem przez pozaunijne podmioty.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, obecnie 6 na 10 polskich firm notuje spadek przychodów. Rząd zapowiada, że polska gospodarka odmrożona zostanie w okolicach lipca. Jednocześnie planowane są kolejne rozwiązania pomocowe dla firm, m.in. dopłaty do odsetek kredytów zaciągniętych na ratowanie miejsc pracy – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.
– Fundusz, którego środki uruchomiono już w tym roku w wysokości około 270 mln i 250 mln w roku kolejnym, mają wesprzeć firmy, które mają zaciągnięte pożyczki obrotowe, inwestycyjne w spłacie zobowiązań – wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.
Dopłaty obsługiwać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Jak zaznacza dyrektor departamentu usług agencyjnych BGK Elżbieta Stelmach, dopłaty udzielane będą na okres do 12 miesięcy.
– Będą wyższe dopłaty do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Natomiast nieco mniejsze dopłaty, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa większe – mówi Elżbieta Stelmach.
BGK oferować będzie pożyczki płynnościowe z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój” – wskazuje prezes Banku Beata Daszyńska-Muzyczka.
– Półroczna karencja w spłacie, kwota maksymalna nawet do 15 milionów i również produkt udzielany przez pośredników – tłumaczy Beata Daszyńska-Muzyczka.
Rząd chce zapobiec przejęciom polskich firm będących w trudnej sytuacji finansowej przez fundusze inwestycyjne spoza Unii Europejskiej.
– Wprowadzamy rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie tych firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny, w tym przypadku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta – zaznacza Jadwiga Emilewicz.
Podobne rozwiązanie przyjęto w Niemczech – podkreśla prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
– Obawy, jeśli chodzi o Polskę, są mniejsze niż w Niemczech. Niemniej dobrze, że tego typu instrument jest tworzony – akcentuje Cezary Kaźmierczak.
Jednak ten mechanizm nie dotyczy przejęć polskich firm przez podmioty unijne. Firmy, które wykonują zadania w ramach zamówień publicznych, będą miały wydłużone terminy realizacji, jeśli powodem opóźnień był kryzys związany z pandemią. Wznowienie działalności Krajowej Izby Odwoławczej odblokuje postępowania zamrożone w czasie epidemii. Pomoc otrzymają samorządy.
– Zwiększenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa już od 1 kwietnia 2020 roku do końca tego roku – zapowiada wicepremier.
Podwojenie wpływów da powiatom dodatkowe 400 milionów złotych. W piątek pakietem zmian zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. W przyszłym tygodniu przyjąć go powinna Rada Ministrów.
Rządowe programy antykryzysowe mają w pierwszej kolejności ratować miejsca pracy. Jak mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, w ostatnim miesiącu liczba bezrobotnych wzrosła o około 30 tysięcy osób. Dlatego trwają też prace nad wsparciem bezrobotnych.
– Pracujemy nad takimi mechanizmami szybkiej aktywizacji i przekwalifikowania osób, aby mogły w innej gałęzi się odnaleźć, tak też postępują Stany Zjednoczone – wskazuje minister Marlena Maląg.
Nowymi rozwiązaniami antykryzysowymi Sejm powinien zająć się na najbliższym posiedzeniu.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 23 kwietnia 2020
Autor: mj