Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rusza sezon grzewczy. Strażacy apelują o czujność

Treść

Dni i noce są już coraz chłodniejsze, a to oznacza początek sezonu grzewczego. Strażacy apelują o dokładne sprawdzenie urządzeń grzewczych i zachęcają do zakupu czujek zapewniających bezpieczeństwo.

Jak co roku na jesień uruchamiamy nasze urządzenia grzewcze. Ważne jest jednak, aby najpierw sprawdzić ich kondycje. Apelują strażacy.

– Przede wszystkim zadbajmy w tym okresie o to, aby te urządzenia miały zrobiony odpowiedni przegląd przez fachowców, zaprośmy tych ludzi do siebie, aby nam te urządzenia sprawdzili przed rozpoczęciem grzania – mówił bryg. Grzegorz Wójcicki, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 w Rzeszowie.

Równie ważne jest sprawdzenie i usunięcie zanieczyszczeń z kominów.

– W obiektach lub części obiektów, gdzie dochodzi do procesów spalania paliw płynnych, stałych lub gazowych należy czyścić przewody kominowe – dodał mł. kpt. Jacek Osicki z komendy powiatowej w Mońkach.

To zapewni nam bezpieczeństwo. W sezonie zimowym warto również wyposażyć się w różnego rodzaju czujki.

– W ramach ogólnopolskiej kampanii „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” informujemy o zagrożeniach występujących podczas sezonu zimowego i zachęcamy wszystkich do wyposażenia naszych mieszkań zarówno w autonomiczne czujki tlenku węgla, jak i czujki dymu – wskazał mł. bryg. Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Każdego roku w pożarach ginie około pół tysiąca osób. Wielu z tych tragedii można byłoby uniknąć, gdyby w mieszkaniu znajdowała się czujka dymu i tlenku węgla.

– Tlenek węgla jest gazem bardzo niebezpiecznym. Przede wszystkim dlatego, że zmysły ludzkie nie są w stanie go wyczuć w otoczeniu. Nie jesteśmy w stanie go zobaczyć, ani powąchać. Jego obecność możemy stwierdzić tylko po objawach – powiedział bryg. Grzegorz Wójcicki.

Te objawy są podobne do tych, które występują przy przeziębieniu, dlatego ważne jest, abyśmy nie bagatelizowali bólów i zawrotów głowy, duszności, senności czy osłabienia. To może być sygnał, że ulegamy zatruciu.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Autor: mj

Tagi: Czad straż pożarna