Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień

Treść

Pod hasłem „Domknijmy lukę w szczepieniach” rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce popularyzować wiedzę na temat szczepień chroniących przed odrą i różyczką. Ten tydzień ma także za zadanie zwiększenie liczby osób zaszczepionych.

W ostatnich latach temat szczepionek, zwłaszcza u bardzo małych dzieci, stał się tematem globalnej, burzliwej dyskusji. Cześć lekarzy stoi na stanowisku, że szczepienia to jedyna możliwość uchronienia się przed niektórymi chorobami.

Tymczasem powstaje coraz więcej ruchów anty szczepionkowych. Przeciwnicy szczepionek twierdzą, że zawarte w nich substancje są bardziej szkodliwe niż same choroby. Chodzi m. in. o rtęć, aluminium i formaldehyd.

Jak wskazuje dr Urszula Krupa, szczepionki są ważną metodą zapobiegania chorobom, jednak wątpliwości może budzić proces ich produkcji.

– Myślę, że największy problem tkwi w produkcji – w używaniu produktów i namnażaniu wirusów w komórkach macierzystych zarodków, czyli sprawach etycznych. Ja sama uważam, że powinno się szczepić, natomiast powinno dojść do jakiejś większej kontroli produkcji szczepionek. Trzeba byłoby zbadać to – zarówno obserwować powikłania, jak i przyjrzeć się tym procesom produkcyjnym – podkreśla dr Urszula Krupa.

W Polsce program szczepień w postaci tzw. kalendarza szczepień zaczął powstawać w 1955 roku. W latach 60. ubiegłego wieku obejmował on już choroby takie jak m.in. gruźlica i dur brzuszny.

Obecnie decyzja o realizacji szczepień należy do rodziców. Mogą oni korzystać z szczepionek bezpłatnych lub zaszczepić dziecko szczepionką płatną.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 kwietnia 2016

Autor: mj

Tagi: Rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień