Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczęły się prace nad projektem regulującym orzecznictwo sądów ws. zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej

Treść

W Sejmie ruszyły prace nad prezydenckim projektem ustawy o odszkodowaniu za utraconą więź rodzinną. Rozwiązanie proponowane przez szefa państwa polskiego ma ujednolicić orzecznictwo sądów. Niektóre z nich – orzekając – zgłaszały, że nie ma wystarczającej podstawy prawnej, by zasądzić odszkodowanie.

Sądy nie mają wątpliwości, że osobie, która ucierpiała na skutek czynu niedozwolonego, należy się odszkodowanie. Prezydent Andrzej Duda chce, by zadośćuczynienie przysługiwało też najbliższym osoby cierpiącej. Podstawą do tego miałaby być utrata relacji.

– Utrata, która polega na niemożności nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej z poszkodowanym z powodu wyrządzenia u poszkodowanego trwałego i ciężkiego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia – wyjaśniła minister w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Paprocka.

Prezydencki projekt w tej sprawie trafił do Sejmu. Ma on ujednolicić orzecznictwo sądów, by nie pozostawiać wątpliwości, że najbliższym poszkodowanego powinno zostać wypłacone zadośćuczynienie.

– Proponowane przez prezydenta rozwiązanie rozwiewa wątpliwości. Jest to rozwiązanie jak najbardziej słuszne – zaznaczyła poseł Joanna Jaśkowiak z Koalicji Obywatelskiej.

Projekt zgłoszony przez prezydenta wspiera obóz rządzący oraz niemal wszystkie kluby opozycyjne. Przeciwna jest mu Konfederacja. Swoje poprawki proponuje Polska 2050 Szymona Hołowni.

– W projekcie określenie „najbliższy członek rodziny” proponujemy zastąpić pojęciem „najbliższa osoba”. Nie pędźmy z tym projektem, jak to często bywa w tym Sejmie – apelował poseł Tomasz Zimoch z Polski 2050.

Takie zadośćuczynienie miałoby przysługiwać osobom bez więzi rodzinnej, ale pozostającym w bliskiej relacji z poszkodowanym. Prezydent posługując się określeniem najbliższy członek rodziny chciał zachować spójność systemu prawnego. Stąd sięgnął po określenie, które jest już znane w Kodeksie postępowania cywilnego.

– Bez wątpienia jest pole do dyskusji w czasie prac komisyjnych, do dokładnego przemyślenia sprawy – powiedziała minister Małgorzata Paprocka.

W przyszłym tygodniu planowane jest posiedzenie Sądu Najwyższego, który także ma zająć spójne stanowisko co do zadośćuczynienia za utratę więzi rodzinnej. Do tej pory inne orzeczenia w takich sprawach stosowała Izba Cywilna oraz Izba Kontroli Nadzwyczajnej.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 21

Autor: mj