Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczęły się międzynarodowe kontrole przewozów z materiałami ADR

Treść

Rozpoczęły się międzynarodowe kontrole samochodów, które przewożą materiały niebezpieczne ADR. W akcji uczestniczą inspektorzy z całej Unii Europejskiej. Kontrole mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.

 Lista towarów niebezpiecznych przewożonych w Polsce jest dość długa mówi Anna Sokołowska-Olesik, śląski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

– Począwszy od materiałów ciekłych, zapalnych takich jak paliwa, poprzez gazy, różnego rodzaju materiały stałe. One są przewożone w bardzo różny sposób, w cysternach, w różnego rodzaju butlach i innych urządzeniach ciśnieniowych, w urządzeniach transportowych. Jak również w tzw. sztukach przesyłki – wskazuje.

Kontrole samochodów, które przewożą materiały niebezpieczne prowadzi Polska Inspekcja Transportu Drogowego wspólnie z podobnymi instytucjami z krajów unijnych.

– Przyjechali do nas przedstawiciele służb kontrolnych z ośmiu krajów. Są tutaj między innymi: Holandia, Belgia, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Czechy – dodaje Anna Sokołowska-Olesik.

Umowa europejska o przewozie towarów niebezpiecznych obowiązuje wszystkie służby kontrolne w całej Europie i jest taka sama. Współpraca unijnych inspektorów ma na celu naukę i wymianę doświadczeń.

Mamy też różne doświadczenia, jeżeli chodzi o metody wykrywania tych naruszeń i nieprawidłowości. Ta wymiana doświadczeń jest naprawdę bardzo bogata, bardzo cenna i – co należy podkreślić – ona sprzyja wzrostowi bezpieczeństwa na drogach w całej Europie – mówi śląski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

Wśród najczęściej pojawiających się nieprawidłowości przy przewożeniu niebezpiecznych towarów pojawia się nieodpowiednie zabezpieczenie towaru czy nieprawidłowo wypełnione dokumenty.

– Naruszenia się zdarzają np. pewnego rodzaju nieprawidłowości związane z niedomknięciem cysterny czy z oznakowaniem sztuk przesyłki – wskazuje Anna Sokołowska-Olesik.

Za nieprawidłowe przewożenie materiałów niebezpiecznych grożą głównie kary administracyjne, które są przewidziane dla przewoźnika, czasem również dla nadawcy czy załadowcy tych towarów. Zdarzają się także mandaty dla kierowców.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj