Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Różaniec dla pokoju

Treść

Zdjęcie: Marko Djurica/ Reuters

Możemy wpłynąć na losy świata i powstrzymać dramat wojny. Odmawiajmy w październiku Różaniec w intencji pokoju, apeluje krajowy moderator Żywego Różańca.

W Polsce ponad dwa miliony ludzi należą do Żywego Różańca. W październiku podejmą oni specjalną modlitwę w intencji pokoju na świecie. „Kiedy dziś pokój jest wciąż zagrożony, proszę, aby wszyscy członkowie Żywego Różańca w Polsce przez cały miesiąc październik do wyznaczonej tajemnicy różańcowej ofiarowali dodatkowo jeszcze każdego dnia jeden dziesiątek Różańca – Tajemnicę Ukoronowania Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi w intencji pokoju” – wezwał w specjalnym apelu ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca. Ale zaproszenie do modlitwy kierowane jest do wszystkich ludzi dobrej woli, bo sytuacja, w jakiej znalazła się ludzkość, jest bardzo poważna.

Ojciec Święty Franciszek mówi już nawet o trzeciej wojnie światowej, toczonej „w kawałkach”, z przestępstwami, mordami i zniszczeniami. Irak, Syria, Ukraina, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Strefa Gazy, Afganistan…

– Skala zagrożeń jest ogromna dla całego świata, bo konfliktów zbrojnych jest bardzo dużo – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Mieczysław Ryba z KUL.

– Dzisiaj z każdej wojny lokalnej może się rozpętać konflikt światowy, a możliwości zniszczeń, zabijania są nieograniczone – wskazuje. Jednocześnie zauważa, że modlitwa różańcowa, biorąc pod uwagę historię Kościoła, świata, niejednokrotnie już ratowała ludzkość. – To jest, wydaje się, najskuteczniejsza broń w walce o pokój – podkreśla.

Ksiądz Szymon Mucha w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” przypomina konkretną prośbę Matki Bożej w Fatimie: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”.

– Chcemy odpowiadać na orędzie fatimskie, ale być także jego apostołami. Znajdujemy się obecnie w szczególnym momencie dziejowym, konieczna jest modlitwa, aby powstrzymać dramat wojny, która zawsze niesie śmierć, cierpienie i zniszczenie – podkreśla krajowy moderator Żywego Różańca.

– Mamy Różaniec, to jest nasza siła, wierzymy w moc Różańca, która płynie od Boga – dodaje ks. Mucha. Zwraca uwagę, że jego apel spotyka się z niesamowitą akceptacją, co również pokazuje, że świat potrzebuje modlitwy różańcowej. Potrzebę mobilizacji różańcowej odczuwa wiele środowisk, w tym młodzież przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży. Młodzi zainicjowali niedawno globalną akcję: „I Pray for Peace”.

– Matka Boża pokazuje, że przez Różaniec możemy wpłynąć na losy świata – podkreśla, mówiąc o potędze tej modlitwy, ks. Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

– Dzisiaj człowiek szuka różnych sposobów naprawienia tego, co się dzieje, chce zaradzać zagrożeniom poprzez pakty, decyzje polityków. Jednak naszą receptą jest modlitwa różańcowa – dodaje.

Jak przypomina ks. Czapla, Maryja w Fatimie wskazała na grzech jako fundament wojen, stąd ratunku nie możemy szukać na płaszczyźnie ludzkiej, ale duchowej. Zwraca uwagę, że choć lekarstwo modlitwy różańcowej po ludzku wydaje się niewspółmierne z wielkością zagrożeń, cierpienia i zła, to jest ono naszym jedynym ratunkiem.

– Jeżeli źródłem wojen jest zło osobowe, to naszą bronią jest przede wszystkim codzienna modlitwa różańcowa – zaznacza ks. Czapla.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 17 września 2014

Autor: mj