Resort zdrowia proponuje zmiany w pakiecie onkologicznym
Treść
Resort zdrowia przygotował projekty zmian w pakiecie onkologicznym. Dotyczą one uproszczenia sporządzania sprawozdań w zakresie prowadzenia list pacjentów onkologicznych oraz uelastycznienia możliwości wystawiania karty diagnostyki.
Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem 2015 r., by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych.
W tym celu m.in. wystawia się pacjentom kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). Pacjenci z „zieloną kartą” są zapisywani do odrębnej, szybszej kolejki np. do diagnostyki, aby nie czekali w kolejce razem z pacjentami nieonkologicznymi.
Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że pakiet onkologiczny wymaga zmian. O tym mówiło środowisko onkologów już od samego początku wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego – powiedział parlamentarzysta.
– W tej chwili ci pacjenci, którzy są zakwalifikowani, jako pacjenci pakietowi i otrzymują kartę DiLO mają bardzo często utrudnioną drogę poprzez pewne narzucone wymogi związane z konsultacjami, z konsylium. Związane z koniecznością przeprowadzenia w odpowiednim momencie badania histopatologicznego. To dotyczy również tych przypadków, gdzie w danym momencie wprowadzenie tego typu badań i procedur nie jest potrzebne. Dodatkowo, jak słyszałem od wielu dyrektorów szpitali, pójście tą ścieżką pakietu oznacza najczęściej straty dla szpitala i niedofinansowanie – mówi Tomasz Latos.
Projektowana nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie z dniem 1 października 2016 r.
RIRM
radiomaryja, 18 maj 2016r.
Autor: TK