Reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej
Treść
Minister Adam Niedzielski przedstawił założenia reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Według zapowiedzi zmiany będą dotyczyły trzech obszarów.
Ministerstwo Zdrowia planuje fundamentalną reformę Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zmiany nastąpią co najmniej w trzech obszarach – zapowiedział szef resortu zdrowia.
– Pierwszą z tych wytycznych jest zmiana systemu finansowania, która będzie odchodziła od finansowania stawką kapitacyjną. Ta stawka, to taki ryczałt płacony za każdego pacjenta znajdującego się na liście, niezależnie od tego, ile wizyt, spotkań, konsultacji się odbędzie – wyjaśnił min. Adam Niedzielski.
Rząd chce, by udział stawki ryczałtowej w działaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej został ograniczony. Takie rozwiązanie przyczyniło się do nadużywania teleporad w czasie epidemii – wskazywał minister zdrowia. Po reformie ośrodki POZ mają otrzymać środki finansowane za konkretne świadczenia.
– Najważniejszy jest cel, jaki chcemy osiągnąć. Tym celem jest to, żeby pacjent był w jak najlepszym stopniu zaopiekowany na poziomie POZ – poinformował szef resortu zdrowia.
Reforma zakłada także zwiększenie liczby badań oraz poszerzenie diagnostyki na poziomie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Chodzi o to, by pacjent został odpowiednio zdiagnozowany na poziomie podstawowej opieki, a dopiero potem był kierowany na konsultacje do specjalisty. Przewidywane są także premie za profilaktykę.
– Poziom POZ ma wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków, a nie tylko choroby. Chodzi o to, żeby ta opieka na poziomie POZ nie była związana tylko z reakcją na to, że pojawia się jakieś zachorowanie, tylko żeby istotą działania POZ było utrzymanie zdrowia – powiedział minister zdrowia.
W przyszłym tygodniu specjalny zespół ekspertów spotka się, by wypracować konkretne propozycje.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 28
Autor: mj
Tagi: Ministerstwo Zdrowia