Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Reduta Dobrego Imienia przygotowuje interaktywną mapę ,,Warstwy pamięci"

Treść

Powstaje interaktywna mapa „Warstwy Pamięci”. Projekt Reduty Dobrego Imienia służy edukacji młodego pokolenia poprzez wizualizację przedstawiającą miejsca ważne dla historii Polski.

„Warstwy Pamięci” to 18 tys. miejsc kaźni obywateli Rzeczypospolitej w latach 1939-1989 umieszczonych na internetowej mapie.

– Czyli okres II wojny światowej, zbrodnie obu okupantów i później to, co działo się po 1945 roku aż do roku 1989, czyli także zbrodnie komunistyczne na terenie okupowanej przez komunistów Polski – wyjaśnił prezes Reduty Dobrego Imienia, Maciej Świrski.

Jednak miejsc kaźni jest o wiele więcej niż tylko te, które przedstawiają „Warstwy pamięci”. W sumie punktów do umieszczenia na mapie jest jeszcze prawie 40 tysięcy. Jak powiedział prezes Reduty Dobrego Imienia, projekt ma na celu propagowanie historii Polski wśród ludzi młodych.

– Musimy przekazać młodemu pokoleniu polski kod kulturowy i pamięć o stratach Polski podczas II wojny światowej i komunizmu właśnie w ten sposób. Młode pokolenie praktycznie nie czyta. Młodzi ludzie zdobywają wiedzę o świecie posługując się smartfonami, w związku z czym ta mapa jest i będzie przystosowana do smartfonów – powiedział Maciej Świrski.

Projekt jest otwarty. Każdy może dodać swoje miejsca poprzez formularz na stronie internetowej [warstwypamieci.org].

– Widzimy, że w każdej polskiej gminie jest miejsce, gdzie coś strasznego się wydarzyło – w jednych gminach mniej, w drugich więcej. Oczywiście mniej miejsc kaźni Polaków jest na tzw. ziemiach odzyskanych, bo tam było państwo niemieckie i tam Polacy nie przebywali w zwartych grupach, chyba, że był tam obóz koncentracyjny – zwrócił uwagę prezes Reduty Dobrego Imienia.

Reduta Dobrego Imienia pracuje nad kolejnymi warstwami. Są nimi chociażby „Polacy ratujący Żydów”, „Pola chwały oręża polskiego”, „Wielcy Polacy”, „Solidarność”, „Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński”.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: II wojna światowa miejsca kaźni Reduta Dobrego Imienia