Realizacja Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
Treść
Gospodarstwa komplementarne, czyli te, które uprawiają zboża i równocześnie mają hodowle, oraz gospodarstwa rodzinne ma przede wszystkim wspierać Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej, który wejdzie w życie z początkiem nowego roku.
Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 został zatwierdzony przez Komisję Europejską jako jeden z pierwszych planów krajowych – zaakcentował minister rolnictwa i rozwoju wsi, wicepremier Henryk Kowalczyk.
– Plan opiewa na ponad 25 mld euro na pięć lat. To znacząca kwota wsparcia zarówno na pierwszy filar, czyli dopłaty, ale i na drugi filar, czyli działania inwestycyjne – wskazał wicepremier.
Jak zaznaczył szef resortu rolnictwa, Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 ma wspierać przede wszystkim gospodarstwa komplementarne, czyli te, które uprawiają zboża i równocześnie mają hodowle.
– Połączenie hodowli z uprawą roślin to jest to, co będziemy wspierać, bo to jest zarówno wsparcie przy produkcji roślinnej, utrzymaniu gleby, co jest związane ze ściółkowaniem oraz obornikiem, ale też i dobrostan zwierząt wspierany z drugiej strony – powiedział polityk.
Wicepremier zadeklarował, że nowa perspektywa Krajowego Planu Strategicznego skierowana jest także do gospodarstw rodzinnych do 50 hektarów. Dodał, że na ten moment istnieje jeszcze możliwość wprowadzania zmian do planu.
– Każde ewentualne niedociągnięcia, każde uwagi, które rolnicy jeszcze teraz mogą zgłaszać, bo cały czas mamy możliwości modyfikacji. Mamy prawo osiem razy zmieniać plan strategiczny – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.
Dwa dni temu komitet monitorujący zarekomendował dwie drobne zmiany dotyczące uściślenia zapisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz niezaliczania rzepaku do palety zbóż. Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej wejdzie w życie z początkiem nowego roku. Wnioski rolnicy będą mogli składać od 15 marca.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj