Rada Polityki Pieniężnej znów podniesie stopy procentowe?
Treść
Rada Polityki Pieniężnej zbierze się 7 września na kolejnym posiedzeniu. Planowane spotkanie rodzi pytanie, czy czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Restrykcyjną politykę monetarną cały czas prowadzą Stany Zjednoczone. Decyzje amerykańskiego FED nie pozostają bez znaczenia dla kondycji polskiego złotego.
Problem inflacji nie jest jedynie obecny w Polsce. Ze zjawiskiem obecnie zmaga się cały świat.
– Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania przez pewien czas restrykcyjnego nastawienia w polityce – oznajmił przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
To bardzo jasny sygnał, że bank centralny USA będzie kontynuował podnoszenie stóp procentowych. Ekonomiści szacują, że stopy za oceanem skoczą do 4 procent.
– Deklaracje FED są jednoznaczne – walka z inflacją, restrykcyjna polityka, a to przyciąga inwestorów – wskazał prof. Wojciech Piontek, ekonomista.
Inwestorów, którzy – jak wskazał eksperta – chętnie inwestują w dolara. Taka sytuacja prowadzi jednak do osłabienia walut takich jak złoty.
– To nie jest tak, że złoty reaguje na dane z Polski. To jest tak, że złoty słabnie od dwóch tygodni i to wynika z czynników globalnych – wskazał analityk rynków finansowych i gospodarki, Krzysztof Kolany.
Inwestorzy czekają też na wrześniową decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.
– Wszyscy – także Rada Polityki Pieniężnej – czekamy na odczyt sierpniowy inflacji. To będzie w mojej ocenie pierwsza i najmocniejsza przesłanka do naszych decyzji. Być może Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na jeszcze jakiś – w mojej ocenie niewielki – ruch, jeśli chodzi o podwyżkę, a być może będzie to pierwsze od roku posiedzenie decyzyjne bez podwyżki – mówił prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Zapowiedzi z rynku energii nie napawają optymizmem. Wzrosty cen nośników energii to jeden z głównych czynników napędzających inflację. Widmo kryzysu w całej Unii Europejskiej jest bardzo realne – alarmują ekonomiści.
– Kryzys wywołany jest dwoma czynniki – po pierwsze, polityką energetyczną Niemiec, czyli uzależnianiem się od dostawcy rosyjskiego, a druga sprawa to wskazywana już wielokrotnie przez wielu ekspertów polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która doprowadziła do sytuacji, iż pozbyliśmy się stabilnych i trwałych źródeł energii – wskazał prof. Wojciech Piontek.
Na wzrost kosztów energii wpływają też bijące rekordy ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Obecnie to już ok. 100 euro za tonę. Polska domaga się zawieszenia systemu ETS albo ustalenia cen za emisję na poziomie 25-30 euro za tonę. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki będzie we Francji rozmawiał w tej sprawie z prezydentem Emmanuelem Macronem.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: inflacja