Pytanie o prawdę
Treść
Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik
„Katolicy i prawda: szanse i zagrożenia”– to temat VII Międzynarodowego Kongresu organizowanego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we współpracy z Katedrą Filozofii Kultury KUL. W tym roku zwieńczeniem dwudniowego kongresu będą uroczystości 23-lecia Radia Maryja.
Oficjalnego otwarcia dokonał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, a także pierwszy rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
W trakcie otwarcia Kongresu gratulacje złożono ks. prof. dr. hab. Waldemarowi Chrostowskiemu, który otrzymał prestiżową nagrodę im. Josepha Ratzingera.
Referaty wygłoszą prelegenci z wszystkich kontynentów – Europy, Afryki, Azji, Australii i obu Ameryk. Polskę reprezentować będą Jego Eminencja ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego i ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ksiądz kardynał Grocholewski wygłosi wykład inaugurujący pt. „Kościół w służbie prawdy”. Ksiądz profesor Chrostowski podejmie zagadnienie „Biblijnych perspektyw prawdy”.
W ocenie jednego z organizatorów, prof. Piotra Jaroszyńskiego, tematyka tegorocznego kongresu jest aktualna i pomoże w zrozumieniu mechanizmów funkcjonowania dzisiejszych społeczeństw.
– Postawiliśmy pytanie o prawdę. To jest pytanie najważniejsze. Bo od istnienia prawdy uzależnione są inne wartości. Z perspektywy różnych sytuacji, w których przyszło żyć prelegentom reprezentującym różne kraje i kontynenty, widzimy, że kwestia prawdy nie jest tylko teoretyczna, ale posiada swój wymiar egzystencjalny, a to znaczy, że o prawdę trzeba walczyć. Bo przecież jesteśmy świadomi tego, że są pewne siły, które chcą, żebyśmy byli jako społeczeństwo utrzymywani w stanie moralnego, politycznego i społecznego chaosu – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl prof. Jaroszyński.
Jak przekonuje profesor, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej jest najlepszym miejscem do przeprowadzenia kongresu.
– Szkoła jako instytucja ma w swoich założeniach zadanie, żeby wychowywać i kształcić młodzież w duchu respektowania prawdy jako naczelnej wartości, którą człowiek musi realizować w swoim życiu. To jest w WSKSiM prowadzone bardzo konsekwentnie. W projekcie założycielskim szkoły postawiliśmy szczególną wrażliwość na prawdę. Tam nie znajdziemy pseudowartości obracających się wokół wypaczonego dialogu czy tolerancji i które prawdę zastępują opinią – zauważa profesor filozofii.
Tegoroczny kongres ma szczególny wymiar. Toruńskie spotkanie naukowe poprzedzi uroczystości 23. rocznicy powstania Radia Maryja, które będą zwieńczeniem kongresu.
Połączenie dwóch uroczystości – kongresu i rocznicy Radia Maryja – pokazuje, że formacja osobowa człowieka odbywa się na płaszczyźnie wiary, umiłowania Ojczyzny, a także intelektu.
Po zakończeniu VII Międzynarodowego Kongresu jego prelegenci i uczestnicy udadzą się na uroczystą Mszę św., której będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
W tym roku główne uroczystości rocznicy Radia Maryja odbędą się w hali widowiskowo-sportowej przy ul. gen. Józefa Bema w Toruniu.
Rafał StefaniukNasz Dziennik, 28 listopada 2014
Autor: mj