Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prześladowani za wiarę w Chrystusa

Treść

W 2014 roku zostało zabitych 26 osób posługujących w duszpasterstwie Kościoła katolickiego. To o trzy osoby więcej niż w roku poprzednim. Takie dane przedstawiła agencja Fides.

W 2014 roku zginęło 17 kapłanów, 1 zakonnik, 6 zakonnic, 1 seminarzysta i 1 osoba świecka. 14 osób straciło życie  w Ameryce, w Afryce – siedem, w Azji i Oceanii po 2 osoby, a 1 w Europie.

- Myślę, że to przesłanie, właściwie ostrzeżenie Chrystusowe zawarte w Ewangelii, gdzie Jezus mówi, że będziemy w nienawiści, gdy będziemy głosić prawdę jest aktualne do dzisiejszego dnia. Fundamentem głoszenia Słowa przez kapłana, siostrę, chrześcijanina jest prawda. Jeśli trzymamy się prawdy to denerwuje. Denerwuje zło – powiedział ks. Piotr Wiśniowski, asystent kościelny wrocławskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Ksiądz Piotr Wiśniowski wskazuje, że śmierć osób wiernych Chrystusowi jest ziarnem, które w przyszłości wyda owoc.

- Ofiara tych księży, sióstr, świeckich napawa nas smutkiem w kategoriach ludzkich, w kategoriach Bożych jest ziarnem, które wpadło w ziemię i w konsekwencji wyda plon, tak jak plon wydało męczeństwo wielu, którzy swoje życie oddali za Chrystusa – powiedział ks. Piotr Wiśniowski.

Agencja Fides przypomina też, że wciąż nieznany jest los innych porwanych lub zaginionych duchownych.

Chodzi o trzech zakonników z Demokratycznej Republiki Konga, uprowadzonych w październiku 2012 r. w Północnym Kiwu. Dotad nie odnalazł  się też   włoski jezuita porwany  w Syrii w 2013 roku  i  ksiądz Alexis Prema Kumar z Indii, porwany 2 czerwca 2014 r. w Afganistanie. Do Polski udało się za to wrócić księdzu Mateuszowi Dziedzicowi,  misjonarzowi porwanemu przez islamistów w Republice Środkowoafrykańskiej.

Statystyki podane prze agencję Fides nie obejmują osób zmarłych w wyniku zarażenia wirusem ebola w Afryce Zachodniej. Bonifratrzy stracili tam 4 braci i 1 siostrę zakonną oraz 13 współpracowników świeckich, niosących pomoc chorym.

TV Trwam News

źródło:  RIRM, 01 stycznia 2015

Autor: mj