Programy wsparcia seniorów w Polsce
Treść
Kompleksowe wsparcie seniorów to wyzwanie, z jakim zmierzyć powinno się każde państwo. W Polsce realizowanych jest w tym celu wiele programów.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło programy pomocy dla seniorów. Jednym z nich jest program rozwoju rodzinnych domów pomocy. Resort przekazuje część środków gminie, która taki dom prowadzi. Może w nim przebywać od 3 do 8 osób. Rodzinne domy pomocy zostały przygotowane z myślą o osobach starszych, które wymagają opieki, a nie mają jej zapewnionej w miejscu zamieszkania.
– Chodzi o takie osoby, które nie wymagają jeszcze specjalistycznej opieki, to są jednostki całodobowe. Muszą mieć zapewnioną pełną opiekę, pełne wyżywienie, ale nie są to takie jednostki, które wymagają specjalistycznej opieki. Jak wskazuje sama nazwa „rodzinny dom pomocy”, chcemy stworzyć rodzinną atmosferę w takim domu – tłumaczy wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Jak dodaje Stanisław Szwed, resort przygotował także inne programy z myślą o osobach starszych.
– To jest program „Opieka 75+”, ale również „asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, „opieka wytchnieniowa”. Te programy w tej chwili są uruchomione w naszym ministerstwie – wskazuje wiceszef MRiPS.
Seniorzy mogą również korzystać z Centrów Aktywności Seniora. Takie miejsce działają prężnie m.in. w Gdyni – mówi Barbara Kwiatkowska, która czuwa nad działalnością jednego z klubów seniora.
– Nasz orłowski klub nie jest zbyt duży, ale stworzyliśmy tutaj fantastyczną rodzinę. Zajęcia w klubie dostosowane są do potrzeb seniorów. W naszym klubie największym zainteresowaniem cieszą się kursy komputerowe, zajęcia plastyczne. Uwielbiamy śpiewać, tańczyć, uwielbiamy zajęcia gimnastyczne no i oczywiście spotkania, rodzinne spotkania przy kawie – podkreśla Barbara Kwiatkowska.
Pani Barbara Kandyba wraz z mężem należą do Miejskiego Klubu Seniora w Gdyni Orłowie od samego początku jego istnienia.
– Mąż jest turystą z prawdziwego zdarzenia, więc zaproponował, że może prowadzić zajęcia turystyczne, prelekcje, spacery, wycieczki. Natomiast ja zainteresowałam się malowaniem i zaczęłam przychodzić na zajęcia z malarstwa prowadzone tutaj w klubie – zaznacza Barbara Kandyba.
Dzięki takim spotkaniom osoby starsze nie czują się samotne.
– Wśród moich przyjaciół są ludzie bardzo kontaktowi i w zasadzie nie ma takich osób samotnych, bo my po prostu nie pozwalamy być im samotnymi. Odwiedzamy się, wciągamy ludzi na nasze spacery, na nasze zajęcia, często dzięki nam, klubowiczom, dużo osób skorzystało z tych wszystkich ofert, które powstały dzięki właśnie klubowi – mówi Barbara Kandyba.
Seniorzy mogą także korzystać z szerokiego wachlarza zajęć w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: seniorzy