Problem z uchodźcami w Europie
Treść
Niemcy wprowadzają kontrole graniczne. Taką samą decyzję rozważa Austria. Celem jest ograniczenie napływu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
W związku z sytuacją premier Ewa Kopacz spotyka się dziś z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Straży Granicznej. Możliwe jest powołanie międzyresortowego zespołu ws. uchodźców.
Dziś Szefowa MSW Teresa Piotrowska ma wziąć udział w nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ws. rozdziału 160 tys. uchodźców na kraje Unii Europejskiej. Komisja Europejska naciska, by Polska przyjęła 12 tys. osób. Niemcy przyznają, że nie mogą już przyjąć większej liczby uchodźców.
Decyzję o czasowym przywróceniu kontroli na granicach, niemieccy komentatorzy uznali za przyznanie się Angeli Merkel do błędu w polityce wobec uchodźców.
Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, ocenił, że może to uruchomić „domino” podobnych działań w innych krajach UE, by odstraszyć imigrantów. Polityk dodał, że przyjmowanie tych osób w UE to tylko odpowiedź na skutki kryzysu, zaś potrzebne jest rozwiązanie jego przyczyn.
- Pojawia się pytanie: czy Europa potrafi wypracować wspólne stanowisko, czy potrafi rozwiązywać problem tam, gdzie się rodzi, czy potrafi zmobilizować się, aby odtworzyć obozy dla uchodźców na pograniczu Syrii z Jordanią, z Turcją, z Libanem i zatrzymać tam tę falę uchodźców? Czy potrafi podjąć wspólne działania, aby rozwiązać konflikt syryjski, aby ograniczyć albo nawet zlikwidować państwo muzułmańskie? To są pytania, na które dzisiaj powinna Europa odpowiadać, a nie „jak się podzielić tymi imigrantami, którzy dotarli do Europy”, bo jest plaster na tę olbrzymią ranę, która jest niewygojona i wymaga leczenia tam na miejscu, gdzie ta krzywda się zaczęła dziać – tłumaczy poseł Witold Waszczykowski.
W związku z przywróceniem przez Niemcy kontroli granicznej, polskie MSW apeluje, by Polacy wyjeżdżający do tego kraju mieli ze sobą dowody osobiste i paszporty.
Kodeks Graniczny Schengen pozwala na czasowe przywrócenie kontroli na granicy w szczególnych sytuacjach związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 14 września 2015
Autor: mj