Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Prezydent A. Duda - po skierowaniu nowelizacji ustawy o SN do TK - apeluje do Trybunału o szybkie zbadanie konstytucyjności przepisów

Treść

Prezydent Andrzej Duda skierował nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego. Apeluje jednocześnie do sędziów Trybunału o szybkie zbadanie zgodności przepisów z polską konstytucją.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to – zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości – projekt, który odblokuje środki z Funduszu Odbudowy. Zgodnie z nią sprawy dyscyplinarne sędziów przejąć ma Naczelny Sąd Administracyjny. Sejm uchwalił nowelizację w połowie stycznia, ale w tym samym miesiącu Senat wprowadził do niej 14 poprawek. To m.in. przeniesienie spraw sędziów do Izby Karnej SN. Ostatecznie poprawki odrzucono w Sejmie, a nowelizacja trafiła na biurko prezydenta.

– To porozumienie budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej. Jako prezydent RP stoję na straży konstytucji i dbam o bezpieczeństwo prawne obywateli. Podjąłem więc decyzję o skierowaniu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej – podkreślił w piątek w orędziu prezydent Andrzej Duda.

 

Jak wskazał, proponowane zmiany dotykają fundamentalnych spraw ustrojowych, w tym stabilności władzy sądowniczej. Nowelizacja nie wejdzie w życie, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją. Decyzja prezydenta nie opóźni wypłaty środków z KPO dla Polski.

– Ponieważ do tego niezbędne jest podjęcie dalszych działań i decyzji, w tym kolejnych aktów prawnych, które przewiduje porozumienie zawarte przez rząd z KE, co i tak wymaga czasu – wyjaśnił Andrzej Duda.

 

Andrzej Duda przypomniał, że nowelizacja ustawy o SN ma zastąpić obowiązującą już nowelizację jego autorstwa. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN i wprowadzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej były kompromisem oczekiwanym przez KE.

– Był w pełni zgodny z polską konstytucją. Niestety, przeciągające się przez wiele miesięcy prace w parlamencie, postawa zarówno opozycji, jak i części obozu rządzącego i zmiany, które zostały wprowadzone do projektu ustawy,  sprawiły, że nie wykorzystano tamtej okazji – zaznaczył prezydent RP.

TK nie ma limitu czasowego na zbadanie konstytucyjności przepisów, ale prezydent apeluje o niezwłoczne rozpoczęcie prac. Zapisy nowelizacji zostaną skontrolowane, choć PiS zapewnia o ich zgodności z konstytucją.

Decyzja prezydenta wynika z jego prerogatyw i nie  zagraża wypłacie środków –  mówił wicemarszałek Senatu, Marek Pęk.

– To nie jest tak, że ustawy nie będzie. TK zbierze się, sprawę przeanalizuje. Tutaj kwestia kilku dni czy kilku tygodni nie jest kluczowa – ocenił Marek Pęk.

Solidarna Polska regularnie apelowała do prezydenta o zawetowanie zmian. Skierowanie nowelizacji do TK to dobra informacja – podkreślił lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro.

 

– Dobrze, że pan prezydent zdecydował się, zamiast podpisać tę ustawę – co nie przyniosłoby żadnej zmiany w polskiej sytuacji, tylko pogorszyłoby to jeszcze rebelię w sądownictwie – zdecydował się odesłać ustawę do TK – powiedział minister sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro wskazał, że nowelizacja nie uruchomiłaby środków dla Polski, gdyż KE dąży do zmiany władzy w Polsce. Takie nadzieje ma lider Lewicy, Włodzimierz Czarzasty. Polityk przekonuje, że krok prezydenta to sygnał do zmiany polskiego rządu.

– To następny akt niekończącej się tragedii. W tej chwili obóz PiS-owski jest tak ze sobą skłócony, że nie ma realnych szans na to, żeby te środki do Polski przyszły – stwierdził Włodzimierz Czarzasty.

Politycy Lewicy chcą ponowne złożyć w Sejmie projekt zmian w ustawie o SN oraz projekt likwidujący Izbę Odpowiedzialności Zawodowej wraz z senackimi poprawkami. Według posła PO Grzegorza Schetyny, prezydent Andrzej Duda, kierując przepisy do TK, uciekł od odpowiedzialności. Trybunał będzie miał problem ze zbadaniem przepisów.

– Parę tygodni temu sześciu sędziów zażądało zakończenia kadencji przez Julię Przyłębską. W najbliższych dniach będziemy świadkami walki wewnątrz Trybunału odnośnie do decyzji – zwrócił uwagę Grzegorz Schetyna.

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, nie ma obaw o pracę TK.

Na przestrzeni lat w Trybunale były konflikty i to nie jest nic nowego. Ten Trybunał funkcjonuje, ma prezesa, Zgromadzenie Ogólne Trybunału – przypomniał Zbigniew Ziobro.

Jak zaznaczył politolog dr Krzysztof Kawęcki, KE będzie szukała sposobów, aby jak najdłużej blokować należące się Polsce środki z Funduszu Odbudowy.

– KE cały czas w sposób konsekwentny traktuje kwestię przekazania Polsce pieniędzy na KPO w kategoriach politycznych. Traktuje to jako pewne narzędzie wpływu na sytuację wewnętrzną w Polsce – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać 24 mld euro dotacji i prawie 12 mld euro pożyczek.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: Andrzej Duda Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny