Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Premier podsumował tzw. "piątkę Morawieckiego"

Treść

Obniżenie podatku CIT o 6 procent, wprowadzenie Małego ZUS-u i program „Dobry Start” – to niektóre z reform wprowadzanych przez premiera Mateusza Morawieckiego od kwietnia ubiegłego roku. Dziś szef rządu podsumował realizację pięciu obietnic.

Mija 300 dni od zaprezentowania programu tzw. piątki Morawieckiego, czyli pięciu projektów rządowych. Dziś szef rządu, w towarzystwie ministrów, odwiedził trzy województwa: mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.

– Chcielibyśmy dziś przed Polakami zdać sprawozdanie z tego co wykonaliśmy – powiedział premier.

Fundusz Dróg Samorządowych uruchomiony został w grudniu ubiegłego roku. Na budowę dróg oraz chodników w powiatach i gminach rząd przeznaczy nie 5, jak zapowiadano, ale 6 miliardów złotych. Dofinansowanie inwestycji wynosi do 80 procent. Program cieszy się dużym zainteresowaniem – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Już niebawem wojewodowie ogłoszą kolejny konkurs, nabór na rok 2019, także jest to novum – konkurs na lata następne – wskazał.

W ramach funduszu rząd ma wydać prawie 36 miliardów złotych. Ekonomista doktor Tomasz Kopyściański zauważa, że to poprawa nie tylko jakości życia mieszkańców.

– Niewątpliwie może mieć wpływ na rozwój infrastruktury, a tym samym wspierać rozwój gospodarczy w Polsce – zaznaczył dr Tomasz Kopyściański.

Dwie ze zmian dotyczą przedsiębiorców.

– Spada bezrobocie, spada ZUS płacony przez małe firmy, spada CIT – dodał premier.

Z Małego ZUS-u, wprowadzonego z początkiem tego roku, korzysta ponad 130 tysięcy małych firm. Składki płacone na ubezpieczenia społeczne uzależnione są od przychodów. Jednak przychód firmy nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adama Smitha zauważa, że zmiany nie spełniają oczekiwań przedsiębiorców.

– Mały ZUS mają polscy przedsiębiorcy w Anglii gdzie płacą 1/12 tego co płacą w Polsce. Niestety, Mały ZUS, który był nadzieją dla polskich przedsiębiorców, w praktyce okazał się bardzo trudną biurokratyczną konstrukcją – powiedział.

Obniżony podatek CIT z 15 do 9 procent przysługuje obecnie 450 tysiącom przedsiębiorców. Korzystanie z ulgi uwarunkowane jest limitem rocznych przychodów firmy, które nie mogą przekroczyć miliona 200 tys. euro. W 2020 roku ma on wzrosnąć do 2 milionów złotych. W kasie firm zostają potrzebne środki – podkreślił przedsiębiorca Paweł Hajduk.

– Firmy mogą inwestować w jakieś innowacje, rozwój, zakup nowych maszyn. […]Wszelkie udogodnienia są bardzo mile widziane przez przedsiębiorców – wskazał Paweł Hajduk.

W ciągu 10 lat przedsiębiorcy mają zaoszczędzić ponad 5 miliardów złotych. Aby poprawić sytuację ludzi niepełnosprawnych, osób starszych czy matek z dziećmi, rząd przyjął program „Dostępność plus”. Jego wsparcie to ponad 23 miliardy złotych. Program pomaga w usuwaniu barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających codzienne życie. To między innymi budowa wind.

– To jest też rozpisane na wiele lat, ale jest ważne, aby te osoby – w jakimś sensie uwięzione na swoim trzecim czy czwartym piętrze – mogły wyjść do sklepu, wyjść na spacer – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

W ramach programu niedługo ruszą prace modernizacyjne w 150 placówkach medycznych i 50 szkołach. Polskie rodziny wspiera program „Dobry start”. Rząd chce, aby 300 złotych wspierające wyprawkę uczniów w nowym roku szkolnym było zagwarantowane ustawowo.

Jednak ekonomista Conrad Gadomski wskazuje na inną możliwość wsparcia polskich rodzin.

– Aby wszelkie artykuły – które są niezbędna dla dzieci – takie, jak pieluszki, ubranka, również wyprawkę szkolną po prostu rząd zwolnił z podatku. Dla rodzin z dziećmi byłaby to sprawa zdecydowanie odczuwalna pozytywnie – zaznaczył.

W ubiegłym roku z programu „Dobry Start” skorzystali prawie wszyscy uprawnieni – łącznie 4 miliony 400 tysięcy uczniów.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 18 lutego 2019

Autor: mj

Tagi: Premier podsumował tzw.