Powstanie zespół ds. dialogu historycznego z Izraelem
Treść
Do końca tygodnia ma powstać zespół, który będzie kontynuował dialog historyczny z przedstawicielami Izraela. Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał do tego podległych mu przedstawicieli rządu. We wczorajszym spotkaniu w KPRM na ten temat wzięli udział przedstawiciele MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta RP.
Chcemy wyjaśniać ze stroną izraelską, że przepisy noweli ustawy o IPN w żaden sposób nie ograniczają możliwości prac naukowcom badającym kwestię zagłady Żydów – powiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Jak zaznaczyła, strona polska jest otwarta na dialog historyczny, ale „ten dialog nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu”.
Tymczasem ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wiąże z powołaniem grupy nadzieję zmiany zapisów nowelizacji ustawy o IPN.
Politolog Grzegorz Piątkowski pozytywnie ocenia postępowanie rządu w związku z zarzutami strony izraelskiej.
– Premier Morawiecki jasno tłumaczy, dlaczego ta ustawa jest właśnie w takim kształcie. Zostaną powołane zespoły do bezpośrednich prac na poziomie rządowym między Polską a Izraelem. Będzie na pewno możliwość wytłumaczenia władzom Izraela, ale i światowej opinii publicznej, że te zapisy nie są w żadnym wypadku skierowane przeciwko państwu Izrael i w żadnym wypadku nie negują Holocaustu. Przeciwnie, mają one stanowić fundament prawdy historycznej o Holocauście i czasach II wojny światowej – zaznacza Grzegorz Piątkowski.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o IPN przewiduje m.in. możliwość karania za używanie kłamliwego sformułowania „polskie obozy śmierci”. Strona izraelska obawia się, że uniemożliwi ona prowadzenie badań naukowych.
W niedzielę wieczorem odbyła się rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Obie strony potwierdziły, że potrzebny jest dialog w celu wyjaśniania zmian w ustawie o IPN.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 30 stycznia 2018
Autor: mj