Poszukiwania leku na koronawirusa
Treść
Cały czas trwają próby znalezienia leku, terapii lub szczepionki, które pomogą w walce z koronawirusem. W badania angażują się także polscy naukowcy.
Cały świat walczy z pandemią, a naukowcy szukają rozwiązań. Nie inaczej jest w Polsce. Nasi naukowcy włączają się w badania, które mają pomóc znaleźć lek, szczepionkę lub nową terapię. Obecnie Agencja Badań Medycznych prowadzi rozmowy z Komisją Europejską i Światową Organizacją Zdrowia.
– Zdecydowaliśmy, że polscy pacjenci muszą mieć dostęp również do najnowocześniejszych terapii w kierunku koronawirusa. Stąd też rozpoczęliśmy, tak naprawdę już w momencie, w którym WHO ogłosiła pandemię, finansowanie trzech najbardziej obiecujących projektów – wskazał dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.
Pierwszy z nich prowadzony jest na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym. Chodzi o lek, który potencjalnie może wyleczyć COVID-19. To chlorochina. Podano ją pacjentom z wrocławskiego szpitala.
– Kolejne dwa projekty – realizowane w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz i z Narodowym Instytutem Onkologii – dotyczą opracowania skutecznych metod terapii, wypracowania takich proteaz, czyli enzymów, które mogą ciąć materiał genetyczny wirusa czy też terapii fagowych, które mogą znaleźć zastosowanie w wynalezieniu szczepionki – podkreślił dr n. med. Radosław Sierpiński.
Dodatkowo Agencja Badań Medycznych uruchomiła specjalny fundusz, dzięki któremu możliwe będzie dofinansowanie niekomercyjnych projektów badawczych. Wsparcie wyniesie łącznie 50 mln zł. Wnioski o dofinansowanie będą rozpatrywane w ciągu 72 h.
– Szczególnie zależy nam na tym, żeby były to projekty krótkofalowe, trwające pół roku do roku, po to, by w krótkim czasie polscy pacjenci zyskali dostęp do nowych testów, czy do nowych form terapii, wypracowanych przez polskich naukowców – akcentował prezes Agencji Badań Medycznych.
O dofinansowanie mogą ubiegać się instytuty naukowo-badawcze, uniwersytety medyczne, centra Polskiej Akademii Nauk, a także przedsiębiorcy prywatni, którzy działają w zakresie badawczo-rozwojowym.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 13 kwietnia 2020
Autor: mj