Popieramy profesora Chazana
Treść
Atak medialny na prof. Chazana, specjalistę ginekologii i położnictwa, odbieramy jako atak na nas wszystkich, próbę obniżania prestiżu naszego zawodu oraz chęć zastąpienia etyki lekarskiej nieludzką procedurą prawną.
Zarzucanie Panu Profesorowi braku udzielenia pomocy lekarskiej pacjentce uważamy za niezgodne z prawdą i bezpodstawne wobec propozycji długofalowej, profesjonalnej i kompleksowej formy pomocy, zgodnie z art. 30 Kodeksu Etyki Lekarskiej, jaką oferował Profesor matce i jej dziecku. Zdumiewa, że lekarza, powołanego do ochrony życia każdego pacjenta, prawo polskie zobowiązuje do szukania zabójcy dziecka, a zabijanie nazywa świadczeniem medycznym. Składaliśmy tak jak profesor Chazan Przyrzeczenie Lekarskie, chcąc „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu” i „strzec godności stanu lekarskiego”. Nie zgadzamy się, aby aborcję nazywać świadczeniem zdrowotnym. W Polsce „Prawo do życia podlega ochronie, w tym również w fazie prenatalnej” (Ustawa z 7 stycznia 1993 r., art. 1).
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w grudniu 2013 r. podkreśliło, że lekarz ma prawo do odmowy podejmowania działań, które są niezgodne z jego sumieniem. Zapewniają mu to: art. 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 18 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz rezolucja nr 1763 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie prawa do klauzuli sumienia z października 2010 roku. Zapis w Ustawie o zawodzie lekarza dotyczący stosowania klauzuli sumienia (art. 39) jest niestety wewnętrznie sprzeczny. Pozwala lekarzowi powstrzymać się od wykonania świadczeń niezgodnych z sumieniem i mówi, że „ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej”. Taki zapis praktycznie uniemożliwia korzystanie z klauzuli sumienia. Nadzieję budzi fakt, że Naczelna Rada Lekarska 21 lutego br. zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego art. 39 Ustawy o zawodzie lekarza (tzw. klauzula sumienia) jako niezgodny z zasadą wolności sumienia sformułowaną w Konstytucji RP oraz w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych.
Wyrażamy uznanie i poparcie dla postawy prof. Chazana, który od wielu lat jest dla nas realnym wzorem etycznego działania dla dobra pacjentów. Jest przykładem właściwego korzystania z klauzuli sumienia, pomimo sprzecznych nakazów prawa. Mamy nadzieję, że w Polsce będzie przestrzegana rezolucja nr 1763 Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: „Prawo do sprzeciwu sumienia w ramach legalnej opieki medycznej”, mówiąca, że „Żadna osoba, szpital ani instytucja nie może być przymuszona, pociągana do odpowiedzialności ani w żaden sposób dyskryminowana z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia, asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji”.
Podpisaliśmy podobnie jak prof. Chazan zaproponowaną przez dr Wandę Półtawską Deklarację Wiary, ponieważ wspiera ona zasady Kodeksu Etyki Lekarskiej oparte o ogólne normy etyczne i prawa człowieka. Atak na Profesora potwierdza, że nagląca jest potrzeba „przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”, że potrzeba lekarzy, którzy chcą służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz przeciwdziałać cierpieniu według najlepszej wiedzy.
Mamy nadzieję, że odważna postawa Profesora Chazana przyczyni się do zmiany sprzecznych nakazów prawa, tak aby każdy lekarz mógł działać zgodnie z etyką lekarską i miał rzeczywistą możliwość korzystania z zagwarantowanej prawem klauzuli sumienia.
Dziękujemy, Panie Profesorze, za świadectwo życia wiarą w codziennym życiu zawodowym lekarza. W imieniu wielu specjalistów lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów ze Środowiska Medycznego Świętej Rodziny przy parafii Św. Rodziny na warszawskim Zaciszu:
1. lek. med. Grażyna Rybak,
specjalista chorób dzieci
2. lek. med. Anna Rutowska,
specjalista chorób wewnętrznych
3. mgr położnictwa Małgorzata Babińska
4. lek. med. Ewa Obertyńska-Romanowska,
specjalista położnictwa i chorób kobiecych
5. Dagmara Chodkowska,
przedstawiciel farmaceutyczny
6. lek. med. Iwona Daniluk,
specjalista hematologii i onkologii dziecięcej
7. mgr farmacji Barbara Belcarz
8. lek. med Ewa Lech-Szymerska,
specjalista chorób wewnętrznych
9. lek. med. Magdalena Witowicz,
specjalista chorób wewnętrznych, onkolog
10. dr n. med. Małgorzata Kępińska,
specjalista chorób dziecięcych, neonatolog
Nasz Dziennik, 17 czerwca 2014
Autor: mj