Ponad trzy miliony obiektów udostępniono w tym miesiącu w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową - bibliotece cyfrowej Polona
Treść
W bibliotece cyfrowej Polona można znaleźć m.in. dzieła historyczne z czasów pierwszych Piastów, ulotki i rękopisy, a także zasoby, które ze względów konserwatorskich są niedostępne na co dzień.
Aż milion z udostępnionych obiektów to efekt projektu „Patrimonium”. Jest on realizowany wspólnie przez biblioteki: Narodową i Jagiellońską. Polega na digitalizacji oraz udostępnianiu zasobów w postaci elektronicznej.
W ciągu trzech lat realizacji projektu „Patrimonium” wydano 100 mln zł. W sumie na jeden obiekt przeznaczyliśmy 100 zł – powiedział wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.
– Ten projekt jest oczywiście nie do przecenienia, jeżeli chodzi o jego walory i znaczenie dla polskiej kultury, i to zawsze będziemy podkreślali. On ma jeszcze jedną zaletę, z której jestem bardzo dumny, a mianowicie to jest taki projekt, w który minister kultury mógł tylko podjąć decyzję, że trzeba to robić, a minister cyfryzacji mógł podjąć decyzję, Ministerstwo Funduszy mogło podjąć decyzję i nas głowa nie bolała przez trzy lata, bo to samo szło i to jest coś najpiękniejszego – mówił wicepremier prof. Piotr Gliński.
Biblioteka cyfrowa Polona jest najnowocześniejszą biblioteką w Polsce i jedną z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Każdego dnia skanuje się do Polony ok. 2 tysiące nowych obiektów.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 18 grudnia 2019
Autor: mj