Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ponad 7 tys. mandatów za brak maseczki w pomieszczeniach zamkniętych w ostatni weekend. MZ: zaszczepienie się nie zwalania z noszenia maseczki

Treść

W miniony weekend policja wystawiła ponad 7 tys. mandatów za nienoszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że zaszczepienie się nie zwalania z noszenia maseczki. Od dziś można zapisywać się na trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Ostatniej doby w Polsce wykryto 4514 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwie mazowieckim. Zmarło 9 osób. Statystyki są mniejsze z racji wczorajszego święta – mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

– Raportowanie zostało zaburzone. Epidemia w czwartej fali zdecydowanie nam rośnie. Widzimy to chociażby po zajętych łóżkach szpitalnych. W tej chwili mamy zajętych 7550 łóżek szpitalnych – poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Obecnie w polskich szpitalach gotowych jest ponad 12 tys. łóżek covidowych. Od dziś wszystkie osoby pełnoletnie mogą umawiać się na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19. E-skierowania otrzymają osoby, które w pełni zaszczepiły się co najmniej 6 miesięcy temu. [czytaj więcej]

Część Polaków rezygnuje z noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. To niedopuszczalne – stwierdził ordynator I Oddziału Chorób Zakaźnych w Szpitalu im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, prof. Krzysztof Simon.

– Jestem zaszczepiony, noszę maskę, bo jak każdy obywatel (choć prawdopodobnie nie zachoruję i nie zostanie przełamana bariera odpornościowa) mogę krótkotrwale przenieść tę infekcję – wskazał prof. Krzysztof Simon.

Brak maseczki w sklepach czy w komunikacji miejskiej często kończy się mandatem. Nie inaczej było w miniony weekend – zauważył komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

– Ponad 23 tysiące interwencji. Co trzecia z nich, czyli ponad 7 tysięcy, zakończyła się nałożeniem mandatu karnego. Przypominam, że w pomieszczeniach zamkniętych, w komunikacji miejskiej jest to nakaz – akcentował  Robert Opas.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który pozwoli pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Pracodawca będzie mógł skierować tę osobę np. na inne stanowisko.

– Tu nie ma żadnych konsekwencji prawnych, żadnych konsekwencji finansowych. Pracodawca nie może zwolnić pracownika, nie może wysłać go na urlop bezpłatny – zapewnił Wojciech Andrusiewicz.

Chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich – mówił dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, dr Jerzy Karpiński.

– Wyobraźmy sobie osobę w kawiarni – obsługujący nas kelner czy w jakimkolwiek barze osoba, która nas obsługuje, byłaby osobą niezaszczepioną. Wówczas mogłaby stwarzać ryzyko dla wszystkich korzystających z usług takiego pracodawcy – ocenił dr Jerzy Karpiński.

Projekt trafił do prac rządu. Pandemia dotyka polskie szkoły. Jak mówił wiceminister edukacji i nauk,i Tomasz Rzymkowski, najwięcej szkół organizuje naukę w systemie hybrydowym lub zdalnym w województwach: lubelskim, podlaskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

– Liczymy, że sytuacja nie będzie się gwałtownie pogarszać. Analizujemy na bieżąco sytuację i zależy nam jako MEiN, aby jak najwięcej dzieci mogło w trybie stacjonarnym realizować obowiązek szkolny – podkreślił Tomasz Rzymkowski.

Według wiceministra w pełni zaszczepionych jest około 80 proc. nauczycieli. To ich mobilizacja w dużej mierze gwarantuje normalne funkcjonowanie szkół.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: mandat maseczki Ministerstwo Zdrowia