Polski rząd zapowiada kontynuację pomocy dla Bliskiego Wschodu oraz Afryki
Treść
W nowym roku polski rząd we współpracy z organizacjami pozarządowymi planuje kolejne działania w krajach Bliskiego Wschodu oraz Afryki, w których trwają konflikty zbrojne. Pomoc humanitarna ma być niesiona m.in. w Syrii, Sudanie Południowym oraz w Ugandzie.
Liczba osób potrzebujących pomocy na świecie wciąż rośnie – mówi minister do spraw pomocy humanitarnej Beata Kempa.
– Głównie przez konflikty zbrojne, również konflikty wewnętrzne, które np. trapią Sudan Południowy czy Jemen – zaznacza polityk.
Znacznie gorsza jest obecnie również sytuacja mieszkańców Ugandy.
– Ugandę jako kraj chrześcijański umieściliśmy z powrotem, na mój wniosek, pod koniec roku do krajów priorytetowych, jeśli idzie o naszą polską pomoc rozwojową. Wiemy, że tam są potężne obozy. Mamy też przypadki eboli. To jest groźne, jeżeli idzie o bezpieczeństwo zdrowotne niemalże na całym świecie – podkreśla Beata Kempa.
Dlatego też wraz z nadejściem nowego roku organizacje humanitarne działające w naszym kraju planują działania na kolejne miesiące. Najpoważniejszym kryzysem nadal pozostaje konflikt w Syrii. Polska zapowiada kontynuowanie pomocy dla ludności w tym kraju. Wsparcie ma być udzielane także Irakowi. Strona polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi memorandum dotyczące niesienia pomocy prześladowanej w tym państwie ludności, szczególnie chrześcijanom. Organizacje pozarządowe pracują także nad dotarciem z pomocą do Jemenu. Trudno jest jednak znaleźć w tym działaniu odpowiedniego partnera.
– W tej chwili rozmawiamy z ambasador Jemenu, w jaki sposób moglibyśmy dotrzeć z pomocą, którą mamy przećwiczoną w Syrii. Bardzo potrzebne jest protezowanie dzieci, tam duża liczba dzieci czeka na to, by pomogli im ortopedzi – wyjaśnia minister do spraw pomocy humanitarnej.
Na pomoc ze strony działających organizacji mogą liczyć także posługujący w wielu krajach misjonarze.
– Oni są tak bardzo zaangażowani w pomoc drugiemu, szczególnie najbiedniejszemu człowiekowi, ale tak mało proszą o tą pomoc, w sensie, żeby zgłaszać te swoje potrzeby – ocenia polityk.
Na prośbę sióstr misjonarek posługujących w Republice Środkowoafrykańskiej polski rząd stworzył projekt pilotażowy leczenia tzw. ślepoty rzecznej. Dzięki podaniu odpowiedniego, stosunkowo niedrogiego leku, wiele osób ma szansę na uratowanie wzroku. Od 1 stycznia ma ruszyć także budowa domu dla sierot w Homs w Syrii. Polska podpisała w tej sprawie memorandum z Węgrami.
Minister Beata Kempa zauważa, że spory wkład w niesienie pomocy obywatelom krajów ogarniętych konfliktami mają media, takie jak Radio Maryja i Telewizja Trwam. Poprzez nagłaśnianie istniejących problemów sprawiają, że do tych osób może dotrzeć większa pomoc.
– Należy bardzo serdecznie podziękować wszystkim telewidzom Telewizji Trwam, słuchaczom Radia Maryja za jakiekolwiek włączenie się w akcje pomocowe w tym roku; za to, że Telewizja Trwam, Radio Maryja bardzo często o tym mówią. To bardzo ważne, by ta informacja docierała do naszych telewidzów, naszych radiosłuchaczy – wskazuje.
W szerzenie pomocy humanitarnej w krajach ogarniętych konfliktami zaangażowanych jest wiele organizacji, wśród nich – Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj