Polski rząd planuje ruszyć z systemem e-Doręczeń
Treść
Od 1 lipca ma ruszyć system e-Doręczeń. Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, podkreślił, że wszyscy obywatele i urzędy będą zobowiązani do komunikacji elektronicznej. Jak dodał, jest to niezbędne z punktu widzenia funkcjonowania państwa i obywateli.
W systemie e-Doręczeń bardzo ważną rolę odegra Poczta Polska, o czym mówił minister Marek Zagórski na konferencji, podczas której zaprezentowano strategię narodowego operatora pocztowego na kolejne 3 lata.
#eDoręczenia to skok w przód. W jego wyniku urzędy będą zobligowane do komunikowania się z obywatelami elektronicznie. Nie jest to tylko nowa usługa, ale instrument, który pomoże nam przyśpieszyć #cyfryzacja Polski. Cieszę się, że @PocztaPolska jest tu partnerem. @ZagorskiMarek pic.twitter.com/taiisl6ar3
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) February 17, 2021
W tym kontekście uzasadnił pilną potrzebę wdrożenia e-Doręczeń. Minister Marek Zagórski powiedział, że będzie to nie tylko zgodne z tempem rozwoju przemian polskiej administracji, ale również przyspieszy przemiany.
– Efekt będzie taki, że wszyscy obywatele i urzędy będą zobowiązani do tego, aby komunikować się z innymi obywatelami czy urzędami tylko drogą elektroniczną. W efekcie niejako wymuszamy i uzyskujemy efekt, w którym cały obieg dokumentacji w Polsce będzie obiegiem w pełni elektronicznym. To jest zmiana, w której uczestniczy Poczta Polska. Chcę powiedzieć, że bardzo się cieszę z tego, iż przygotowaliśmy ten proces jeszcze w poprzednich latach, dlatego że 2020 rok pokazał, iż jest to niezbędne, konieczne z punktu widzenia funkcjonowania państwa i obywateli, którzy przenieśli się gremialnie do sieci. Ten trend się nie odwróci – powiedział minister Marek Zagórski.
Elektroniczne doręczenia będą realizowane przez Narodowego Operatora Wyznaczonego, czyli Pocztę Polską.
Zdaniem ministra Marka Zagórskiego, nie należy jednak tego systemu traktować jak kolejnej e-usługi, „ale jako instrument, który wspólnie z Pocztą pozwoli na przyspieszenie cyfryzacji państwa”.
RIRM
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj