Polska zwiększy wydatki na obronność
Treść
W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyspieszyły prace nad projektem ustawy o obronie ojczyzny. Dziś zajmował się nim Sejm. Nowe przepisy przewidują wzrost nakładów na armię. Liczba żołnierzy wzrośnie do 300 tysięcy.
Projekt ustawy o obronie ojczyzny jest procedowany w trybie pilnym. Agresja Rosji na Ukrainę zburzyła dotychczasowy porządek bezpieczeństwa. Powrót do tego, co było, nie będzie możliwy – mówił dziś w Sejmie minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
– Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO), a zwłaszcza te znajdujące się na wschodniej flance, jak Polska, muszą mieć silne, liczne, nowoczesne, dobrze wyposażone i odpowiednio finansowane wojsko – podkreślił Mariusz Błaszczak.
By to osiągnąć, rząd chce podnieść wydatki na obronność.
– 3 procent PKB z budżetu na zbrojenia w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier, prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
To poprawka zapowiedziana przez obóz rządzący. Projekt ustawy był wypracowywany w ciągu ostatnich miesięcy. Teraz musi być dostosowany do nowych realiów. Jarosław Kaczyński mówił o potrzebie ograniczania procedur, które wydłużają cały proces pozyskiwania uzbrojenia.
– Muszą być tym razem nieodrzucone w pełni, ale w wielkiej mierze ograniczone, zawieszone, bo jest stan wyższej konieczności – tłumaczył wicepremier.
Dopływ większych środków do wojska ma zagwarantować powołanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przy Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Będzie on zasilany między innymi wpływami ze skarbowych papierów wartościowych, obligacji BGK, a także wpłat z budżetu państwa – podkreślił Mariusz Błaszczak.
Za zwiększeniem finansowania ma pójść wzrost liczebności armii.
– Będzie to około 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i około 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej – zapowiedział Mariusz Błaszczak.
Płk prof. Mieczysław Struś z Politechniki Wrocławskiej mówi, że te liczby mogą być jeszcze wyższe.
– W stosunkowo krótkim czasie możliwy jest realny wzrost liczebności naszej armii nie do 300 tysięcy, ale nawet do 400 tysięcy – ocenił płk prof. Mieczysław Struś.
Po stronie opozycji jest gotowość do rozmów. Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej zaproponował, by stworzyć pakiet pilnych rozwiązań wzmacniających wojsko, który byłby realizowany w najbliższych miesiącach. Przywołując obrazy z Ukrainy, mówił o potrzebie wzmocnienia obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.
– Programy „Wisła” i „Narew” trzeba radykalnie przyspieszyć. Będziemy gotowi to wspierać – podkreślił Tomasz Siemoniak z Koalicji Obywatelskiej.
Rząd przekazał, że już w tym roku do wyposażenia armii wdrożona zostanie pierwsza bateria Patriot. To system, którego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
– Po drugie trzeba mocno rozbudowywać wojska, które w Polsce nazywają się Wojska Obrony Terytorialnej – zwrócił uwagę prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. Piotr Niwiński przypomniał, że właśnie obrona terytorialna ma ogromne znaczenie w trakcie wojny za wschodnią granicą. Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział rozwiązania, które przyciągną do armii nowych chętnych.
– Wprowadzimy dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Będzie ona przeznaczona dla ochotników, którzy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, a potem przez 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne – tłumaczył minister obrony narodowej.
Planowana jest też odbudowa systemu rezerw, aby na czas konfliktu dostępnych było jak najwięcej wyszkolonych osób gotowych do obrony kraju. Wprowadzone zostanie świadczenie motywacyjne dla tych żołnierzy, którzy zdecydują się na dłuższą służbę. Po 25 latach otrzymają dodatkowe 1500 złotych, a po 28,5 roku – 2,5 tysiąca złotych.
Nasi przeciwnicy muszą być przekonani, że atak na Polskę się nie opłaca – zaznaczył wicepremier Jarosław Kaczyński.
– Te siły, ta liczna i dobrze uzbrojona armia ma mieć przede wszystkim funkcję odstraszającą. Chcemy pokoju, nie chcemy wojny – akcentował Jarosław Kaczyński.
Tylko ten, kto się broni, otrzyma pomoc. Także tę natowską – podsumował wicepremier ds. bezpieczeństwa.
Ustawa o obronie ojczyzny ma wejść w życie po 30 dniach od jej przyjęcia przez Sejm. Do tego może dojść już w przyszłym tygodniu.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj