Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska to nie sen

Treść

(FOT. M. BORAWSKI)
Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Przetrwają tylko te narody, które mają najsilniejszą tożsamość. Polskę należy poszerzać o przestrzeń tych serc, które straciły poczucie swego dziedzictwa. Z parafii św. Klemensa na warszawskiej Woli popłynęła modlitwa za Ojczyznę i mądrość dla Polaków, aby nie zapominali o swych korzeniach.

– Stawiamy sobie pytanie, czy byśmy byli, gdyby naszych dziejów nie rozświetlało światło Chrystusowej Ewangelii, gdyby nie wspomożenie Tej, która nas zna: Bogurodzicy Dziewicy. Stawiamy sobie pytanie, gdzie byśmy się znaleźli, gdybyśmy jako wspólnota Narodu odwrócili się od Krzyża – mówił w homilii o. Waldemar Gonczaruk CSsR. Wierni, którzy przybyli wieczorem w Święto Niepodległości na uroczystości, otrzymali przy wejściu do kościoła kokardy narodowe wykonane przez dzieci z Oratorium na podstawie uchwały Sejmu z 1831 roku. Projekt odnalazła Ewa Maruszewska.

W czasie Mszy św. dziękowano Bogu za wierność, za wszystko, co czyni w polskim Narodzie. Podkreślano potrzebę pokazania światu, że to Chrystus jest fundamentem tożsamości Polaków. Ojciec Gonczaruk podkreślił, że współczesnym zagrożeniem jest sączenie opinii i poglądów, które służą rozchwianiu tożsamości narodowej. Polacy muszą znać swoje kredo. Dzięki temu można obronić zarówno historię, jak i przyszłość narodową. Niewidzialną tkanką narodu jest kultura, duch narodu, który tworzy wspólnotę. – Niektórzy chcą sprywatyzować religię, a nawet przedstawić ją jako zagrożenie wolności. Tymczasem religia prowadzi nas do szacunku. Ojciec Święty Benedykt XVI wzywał świeckich, aby przyczyniali się do wspierania mądrości i wizji wiary na forum publicznym. Nie bójcie się pełnić służby dla swoich braci i sióstr – apelował o. Gonczaruk. I zwracał uwagę, że Polska nie może być snem. Musi być najambitniejszym zadaniem. Trzeba docierać do młodych przez media, przez programy dydaktyczne. Modlitwę wiernych poprowadziła Grupa Rekonstrukcyjna „Radosław”. Po Mszy Świętej wszyscy zebrani uczestniczyli w koncercie „Ojczyzno ma”. Wierni pomodlili się słowami księdza Piotra Skargi w intencji Polski. Odczytała je aktorka Halina Łabonarska. Drugą część dziękczynnego spotkania poprowadził Jan Kasprzyk, aktor „Naszego Teatru”, wraz z orkiestrą koncertową Gloria z Otwocka.

Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz
Nasz Dziennik, 13 listopada 2014

Autor: mj