Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska rozpoczęła procedurę ratyfikacji porozumienia paryskiego

Treść

Polski rząd oficjalnie rozpoczął procedurę ratyfikacji porozumienia klimatycznego ONZ zawartego w ubiegłym roku w Paryżu. Minister środowiska prof. Jan Szyszko podpisał list w tej sprawie do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

Szef resortu środowiska podkreśla, że porozumienie paryskie to wielka szansa dla świata, ale także dla Polski w zakresie realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju.

– Dotychczasowe działania na szczeblu światowym, dotyczące głównych problemów takich jak: walka z głodem, z pustynnieniem, z degradacją gleb, z migracjami na szeroką skalę, jak poprawa jakości wody, jak, w końcu, zmiany klimatyczne – to wielkie wyzwania, które do tej pory nie osiągnęły pożądanego skutku. Realizujemy te działania na szczeblu światowym jak również lokalnym, europejskim, a efekty były mierne. Porozumienie paryskie daje wielką szansę ku temu, żeby rzeczywiście cały świat włączył się do tego, aby hamować te negatywne procesy – podkreśla minister Szyszko.

W najbliższych dniach Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma przygotować projekt ustawy związany z ratyfikacją porozumienia. Następnie dokument trafi pod obrady parlamentu i do podpisu prezydenta.

Pod koniec września umowę klimatyczną chce parafować Unia Europejska. Wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, zwraca uwagę, że stanie się tak, jeśli decyzja będzie jednomyślna.

– Konieczne jest to, ażeby na najbliższej specjalnej, nadzwyczajnie zwołanej radzie ds. środowiska decyzja ws. porozumienia paryskiego przez wspólnotę europejską została podjęta jednomyślnie, a ta jednomyślność może być zrealizowana w momencie, gdy my – jako Polska – będziemy mogli zabezpieczyć swoje interesy – mówi wiceminister.

Porozumienie paryskie zostało podpisane przez Polskę pod koniec kwietnia br. w Nowym Jorku. Do dzisiaj globalne porozumienie zostało podpisane przez 189 państw, a 60 z nich złożyło już swoje dokumenty ratyfikacyjne u Sekretarza Generalnego ONZ.

Wśród państw, które już przystąpiły do porozumienia są: USA, Chiny, Brazylia, Meksyk, Norwegia, czy Singapur. Pod koniec września ma to uczynić UE.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 24 września 2016

Autor: mj

Tagi: Polska rozpoczęła procedurę ratyfikacji porozumienia paryskiego