Polska przystąpi do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych
Treść
Rada ministrów dała zielone światło dla przystąpienia Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. To chińska alternatywa dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego.
Podpisanie umowy o utworzeniu banku, a w dalszej kolejności jej ratyfikacja, jest formalnym warunkiem uzyskania przez Polskę członkostwa w tej instytucji finansowej.
Ma to wzmocnić współpracę gospodarczą i polityczną Polski z Azją oraz stworzy nowe możliwości biznesowe dla polskich przedsiębiorstw.
Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, podkreśla, że jest to dobry krok. Zwraca uwagę, że do banku zapisały się już Australia, Wielka Brytania czy Niemcy.
- Z naszego punktu widzenia rozwój infrastruktury w Europie Wschodniej i Środkowej w kierunku Azji, jest bardzo ważnym priorytetem, ponieważ możemy wysyłać swoje towary drogą lądową do Chin i do innych państw Azji. Zdaje się, że zależy na tym Chinom – które chcą wznowić słynny „jedwabny szlak”. Powinniśmy, więc zdecydowanie brać w tym udział i popierać projekty, które pozwolą na handel i przewóz towarów drogą lądową – mówi Jerzy Bielewicz.
Rząd chce podpisać umowę do 31 grudnia tego roku. Ostateczny termin złożenia dokumentu ratyfikacyjnego upływa 31 grudnia 2016 r.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 26 sierpnia 2015
Autor: mj