Polska otrzyma środki z KPO?
Treść
Rząd próbuje przekonać Komisję Europejską do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że do porozumienia jest coraz bliżej.
Polska od miesięcy czeka na akceptację Krajowego Planu Odbudowy, który ma wesprzeć gospodarkę po pandemii. Porozumienia z unijnymi urzędnikami szukał premier Mateusz Morawiecki. W Brukseli rozmawiał o należnych Polsce środkach z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.
– Cały czas jest we mnie wiara, choć nie mam pewności, że uda się porozumieć z KE w najbliższych tygodniach i doprowadzić do podpisania przez Komisję KPO. Myślę, że te szanse po dzisiejszych rozmowach lekko wzrosły – powiedział szef polskiego rządu.
Równocześnie premier zapewnił, że projekty zaplanowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą zrealizowane. Niektóre już wystartowały – m.in. w obszarze rolnictwa. Jednym z warunków stawianych przez Komisję Europejską jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Prezydencki projekt w tej sprawie trafił już do Sejmu. Andrzej Duda omówił też jego szczegóły w Brukseli. Krytykuje go za to minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
– Mamy zasadnicze wątpliwości, czy w ten sposób należy prowadzić „dialog” z organami, które w sposób bezprawny ingerują w polski system prawny i polski porządek demokratyczny – ocenił Zbigniew Ziobro.
Minister sprawiedliwości zaapelował do prezydenta o zwołanie Rady Gabinetowej w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który uznał, że mechanizm warunkowości jest zgodny z unijnym prawem.
– Wprowadza nowe procedury prawne, pozwalające Komisji Europejskiej na bardzo daleko idącą ingerencję w sprawy wewnętrzne państw członkowskich Unii Europejskiej, na stosowanie elementów przymusu, gróźb i szantażu ekonomicznego – wskazał Zbigniew Ziobro.
Do pomysłu zwołania Rady Gabinetowej sceptycznie podchodzi premier i przypomniał, że w orzeczeniu Trybunał w Luksemburgu wskazał, iż mechanizm warunkowości może być stosowany tylko do oceny wydatkowania unijnych środków, a Polska robi to skutecznie i uczciwie.
– Nie tylko nie boimy się tego rozporządzenia, ale wręcz zwracam uwagę na to, że w tym rozporządzeniu TSUE doprecyzował, iż rzeczywiście chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla wykonania budżetu – zapewnił Mateusz Morawiecki.
Prawnik dr Michał Skwarzyński wskazał, że Polska powinna powołać się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 listopada ubiegłego roku, w którym jasno stwierdzono, że polscy sędziowie w sądach administracyjnych, którzy badają wydatkowanie unijnych środków, zostali powołani w procedurze nie budzącej żadnych wątpliwości.
– To sądy administracyjne w Polsce dokonują kontroli wydatkowania środków unijnych. Tym samym cały spór o Krajową Radę Sądownictwa, o sądownictwo powszechne w Polsce nie dotyczy sądów, które kontrolują pieniądze z Unii Europejskiej. Tym samym orzeczenie TSUE z tego tygodnia tak naprawdę pozwala Polsce wypłacić te środki – mówił dr Michał Skwarzyński.
Tymczasem opozycja dostrzega napięcie wewnątrz Zjednoczonej Prawicy i próbuje to wykorzystać, przekonując, że obecny rząd chce pozbawić Polaków miliardów euro unijnych dotacji.
– To jest wina przemyślanej polityki Ziobro. Dzisiaj Jarosław Kaczyński jest na pasku Zbigniewa Ziobry i to nie jest sytuacja dobra dla Polski – stwierdził Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Z kolei Konfederacja apeluje do wstrzymanie płatności polskiej składki do unijnego budżetu.
– Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o stroną formalną, to będzie trudno znaleźć większość, a chyba nawet jednomyślność, żeby to wszystko, co zostało przyjęte na Radzie Europejskiej, wycofać, co zostało przyjęte w 2020 roku – podkreśliła Anna Bryłka z Konfederacji.
Dialog z Komisją Europejską na wszystkich możliwych poziomach jest konieczny – zwrócił uwagę politolog Piotr Siekański.
– Musimy patrzeć na całe to zamieszanie jako dużą grę polityczną, w którą trzeba grać i trzeba cały czas negocjować – dodał.
Ta gra jednak nie jest łatwa w sytuacji, gdy przeciwnik łamie wcześniej ustalone zasady.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj