Polska gospodarka w 2020 roku pozytywnie oceniana przez KE oraz MFW
Treść
Stan polskiej gospodarki za ubiegły rok oraz działania pomocowe rządu w czasie pandemii pozytywnie oceniają Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska. W Polsce mamy jedną z najpłytszych recesji w Unii Europejskiej – mówi premier Mateusz Morawiecki.
Od początku pandemii polski rząd prowadzi działania pomocowe w zakresie gospodarczym i społecznym. Do firm trafiło ponad 182 mld zł. Działania Polski doceniła Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.
– Ocenia, że działania rządu były bardzo dobre przy wspieraniu naszych przedsiębiorców i pracowników podczas kryzysu. Było to możliwe, ponieważ w latach 2017-2019 obniżyliśmy dług publiczny o prawie 8 proc. – wskazuje Tadeusz Kościński.
Według Funduszu, spadek PKB w 2020 roku ma wynieść 3,4 proc., w tym roku natomiast przewidywany jest wzrost gospodarczy na poziomie 2,7 proc. Przyszły rok to już wzrost o ponad 5 proc. Działania rządu chwali też KE. W jej raporcie Polska znalazła się w czwórce państw, które mogą skutecznie obsługiwać swój dług publiczny.
– Polska razem z Litwą, Estonią i Danią należy do krajów, gdzie istnieje najniższe ryzyko, że coś może nam stanąć na drodze – tłumaczy minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
KE prognozuje, że obecny rok Polska zakończy w pierwszej dziesiątce państw z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych. Według premiera, nasz kraj ma jedną z najwyższych wiarygodności finansowych w UE.
– Jesteśmy jedynym krajem, który wszystkie parametry ma zaznaczone przez Komisję Europejską na zielono – wskazuje Mateusz Morawiecki.
Dane Komisji Europejskiej pokazują skuteczność Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W pomocy gospodarce ważną rolę spełnia uszczelnienie luki podatkowej po rządzie PO-PSL.
– Porównując, to o około 60 mld zł więcej niż w latach PO – mówi premier RP.
Duży wkład w wyniki gospodarcze mamy my sami – zaznacza dr Bartosz Michalski.
– Codzienne decyzje konsumpcyjne, utrzymanie mimo wszystko konsumpcji i także potencjał eksportowy polskiej gospodarki sprawiają, że ta baza podatkowa jest odpowiednio szeroka – wyjaśnia dr Bartosz Michalski, ekonomista.
Ekonomista Mariusz Kękuś dodaje, że raporty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i KE są ważną zachętą dla zagranicznych inwestorów.
– W każdej prognozie Polska jest wskazywana jako jeden z krajów, w którym odbicie gospodarcze będzie bardzo dynamiczne. Należy ten czas wykorzystać i ściągnąć jak najwięcej inwestycji – wskazuje Mariusz Kękuś, ekonomista.
Według Michała Szczerby z PO, raporty nie pokazują prawdziwej sytuacji firm.
– Nie zmienia to faktu, że w skali mikro, w skali konkretnych przedsiębiorców, w skali konkretnych firm tej pomocy nie było albo była ona śladowa – ocenia poseł Platformy.
PO wytyka błędy Zjednoczonej Prawicy, nie przedstawiając konkretnych pomysłów na odbudowę gospodarki. PiS za kilka tygodni przedstawi tzw. Nowy Ład, czyli szeroki program odbudowy gospodarki.
– Dzieło, które powstaje z udziałem ekspertów PiS i przy wsparciu ekspertów rządowych – mówi Mateusz Morawiecki.
Rząd wciąż prowadzi spotkania konsultacyjne z władzami województw dotyczące Umowy Partnerstwa. Chodzi o określenie, w co zostaną zainwestowane fundusze europejskie. Do podziału jest 76 mld euro – przypomina Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
– Zależy nam na tym, żeby jeszcze w tym roku uruchomić pierwsze nabory wniosków tak, aby środki jak najszybciej popłynęły do beneficjentów – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W drugiej połowie lutego rozpoczną się konsultacje społeczne o wykorzystaniu środków unijnych w ramach Krajowego Programu Odbudowy wartego 57 mld euro.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: gospodarka