Polsce grozi zapaść demograficzna
Treść
Wskaźnik dzietności, mimo polityki prorodzinnej, wciąż jest w Polsce niski. Pomocnym rozwiązaniem ma być Strategia Demograficzna 2040. Celem projektu jest osiągnięcie wskaźnika dzietności na poziomie 1,8.
W 2015 roku wskaźnik dzietności wynosił 1,29 proc.
– Czyli na 100 rodzących kobiet rodziło się 129 dzieci. Wskaźnik zastępowalności to 220 dzieci rodzących się na 100 kobiet – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Polsce do zastępowalności pokoleń jeszcze daleko – zauważa wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.
– Musimy podjąć takie działania, które spowodują, że ilość urodzeń będzie nam wzrastała. Udało nam się przez te programy zatrzymać tę bardzo złą tendencję spadku wskaźnika dzietności. On się poprawił w tej chwili do 1,38 – ocenił polityk.
Priorytetowymi kierunkami działania #StrategiaDemograficzna 2040 są kwestie związane z:
zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych,
bezpieczeństwem i stabilnością pracy młodych rodziców,
poprawą jakości ochrony zdrowia,
opieką nad najmłodszymi dziećmi. pic.twitter.com/basiGptZpH— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 7, 2021
Strategia zakłada, że do 2040 roku wskaźnik będzie na poziomie 1,8. To ambitny cel – podkreśla Stanisław Szwed. Cel ambitny, ale czasu mało – zauważa z kolei socjolog, Grzegorz Wiński.
– Ten program powinien się pojawić 10-15 lat temu, natomiast w tym momencie to jest ostatnia szansa, ostatnia deska ratunku, aby państwo miało realną możliwość wpływania na poziom dzietności w Polsce – akcentował socjolog.
#StrategiaDemograficzna2040 pic.twitter.com/ts08iDJcRb
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 9, 2021
Program jest teraz na etapie konsultacji w poszczególnych samorządach. Gminy, powiaty i województwa od początku chętnie realizują programy rządowe, tj. Rodzina 500+.
– Kolejnym projektem dotyczącym wsparcia rodziny jest oczywiście wsparcie Dobry Start. Mówimy tu oczywiście o wsparciu dla dzieci, które rozpoczynają edukację, aby miały szansę być wyposażone w odpowiednie narzędzia edukacyjne – wskazał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Psycholog społeczny, dr Krystyna Kmiecik-Baran, zauważa, że dotychczasowe programy miały zapewnić dzieciom i rodzinom podstawowe potrzeby.
– Ten obecny program daje możliwość realizacji potrzeb bezpieczeństwa, ale nie związanych z głodem, czy podstawowymi potrzebami, natomiast ten program daje już bezpieczeństwo zdecydowanie większe, ekonomiczne – twierdzi dr Krystyna Kmiecik-Baran.
Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad MILION wniosków o #DobryStart pic.twitter.com/vzmkqdxh3E
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 13, 2021
A bezpieczeństwo ekonomiczne wiąże się z posiadaniem stałej pracy czy dachu nad głową. Drugim aspektem strategii jest bezpieczeństwo zdrowotne
– To jest też bardzo ważny czynnik – dostęp do lekarzy, możliwość wsparcia medycznego, kiedy to jest potrzebne i te potrzeby w tej strategii są zabezpieczone – mówiła psycholog.
Bo jak zauważa wiceminister Stanisław Szwed brak mieszkania i stabilności finansowej to główne przeszkody do zakładania i powiększania rodzin dla młodych Polaków. Przyczyną obecnej sytuacji jest także niż demograficzny – podkreśla wiceminister.
– Ten spadek urodzeń wynika z tego, że mamy niż demograficzny. Mamy mniej kobiet w wieku rozrodczym i tego nie damy rady nadrobić i trzeba inne działania podejmować, żeby młodych ludzi zachęcać – podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Trwają konsultacje społeczne projektu #StartegiaDemograficzna. Zapraszamy do udziału!
Link do formularza za pośrednictwem, którego można zgłaszać uwagi: https://t.co/PNLtMkeUUR
Projekt #SD2040: https://t.co/4N6EbnTuQZ pic.twitter.com/bayd1UYNka
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) July 8, 2021
Jednym z działań pojętych w ramach Strategii Demograficznej 2040 jest rodzinny kapitał opiekuńczy. To także gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców małych dzieci.
Więcej o Strategii Demograficznej 2040 można przeczytać [tutaj].
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 18
Autor: mj