Polityka pieniężna na czas pandemii
Treść
Rada Polityki Pieniężnej nie planuje podwyższenia stóp procentowy. W jej ocenie takie działanie mogłoby hamować odbudowę gospodarczą po pandemii. Prezes Narodowego Banku Polskiego wskazał, że inflacja w Polsce może wzrosnąć, jednak w przyszłym roku powinna znaleźć się bliżej celu inflacyjnego.
Według danych GUS-u, inflacja za marzec wzrosła do 3,2 proc. Pojawiają się prognozy, że dalej będziemy świadku wzrostu cen.
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński tłumaczył, że inflacja może przekroczyć górny limit akceptowany przez NBP. Jest to maksymalnie 3,5 proc.
– Roczny wskaźnik inflacji jest wciąż silnie podbijany przez ceny energii elektrycznej – zauważył.
W Polskę uderzają zwłaszcza rosnące ceny emisji dwutlenku węgla i polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Wpływ na inflację wciąż mają – w ocenie prezesa NBP – zeszłoroczne podwyżki cen wywozu śmieci. Podwyżki te są do opanowania na poziomie samorządów – mówił prof. Adam Glapiński. Ponadto, przez pandemię wzrosły koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.
– To jest przede wszystkim wzrost środków transportu. Bardzo wyraźnie występują przejściowe zakłócenia w sieci dostaw – zwrócił uwagę.
Na to wszystko nie ma wpływu polityka pieniężna prowadzona przez Narodowy Bank Polski – powiedział prof. Adam Glapiński. Dodał, że Bank Centralny musi stworzyć warunki pod szybką odbudowę gospodarki po pandemii.
– Nadal musimy działać tak, by oczekiwane po okresie ustania sytuacji epidemicznej ożywienie gospodarcze było solidne i trwałe – wskazał prezes NBP.
Wykluczył tutaj podwyżkę stóp procentowych. Uznał, że będzie ona możliwa dopiero w momencie, gdy znikną obawy o to, że zakłócimy rytm wzrostu gospodarczego. Wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ma własna waluta. Prof. Adam Glapiński. Przyznał, że NBP podjęło tutaj najmocniejszą interwencję w historii.
– Słabszy złoty nie jest powodem do zmartwień. Słabszy złoty wspiera odbudowę aktywności gospodarczej po ubiegłorocznym załamaniu – zaznaczył.
Prezes NBP przedstawił też oficjalnie, jaki zysk wypracował Narodowy Bank Polski za 2020 rok. To 9 mld 300 mln zł. 95 proc. z tych środków trafi do budżetu państwa.
– Wpłata do budżetu państwa, co z satysfakcją mogę oświadczyć, wyniesie ok. 8 mld 900 mln zł – oznajmił prof. Adam Glapiński.
Zysk Narodowego Banku Polskiego w porównaniu z rokiem 2019 wzrósł o 19 proc.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 9
Autor: mj
Tagi: NBP