,,Polish-Jewish Studies" - nowe czasopismo IPN
Treść
Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy numer czasopisma naukowego poświęconego relacjom polsko-żydowskim w XX wieku. W periodyku ukażą się teksty dotyczące m.in. tzw. legalizacji dokumentów dla ukrywających się Żydów w czasie niemieckiej okupacji.
„Polish-Jewish Studies” to nowe czasopismo wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. W całości koncentruje się na stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej.
– Poruszamy przede wszystkim sprawy dotyczące II wojny światowej, ale w kolejnych numerach – numer drugi jest już po recenzjach – będziemy poruszać kwestie dotyczące dwudziestolecia międzywojennego czy okresu zniewolenia komunistycznego – mówił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.
Celem czasopisma jest zapoznanie czytelników z działaniami na rzecz zachowania pamięci o Żydach polskich. „Polish-Jewish Studies” ma być forum wymiany myśli naukowej dla wszystkich badaczy.
To miejsce dla różnych środowisk na dyskusję naukową opartą na rzetelności i na faktach – zaznaczył redaktor naczelny czasopisma prof. Grzegorz Berendt.
– Tematy związane z uzyskiwaniem tzw. aryjskiej tożsamości czy aryjskich dokumentów w okresie okupacji niemieckiej. Też trudny temat zaangażowania funkcjonariuszy policji granatowej w niemieckie działania wymierzone w ludność żydowską – podkreślał redaktor naczelny.
Czasopismo wydane jest zarówno w języku polskim jak i angielskim. Dzięki temu periodyk może trafić do czytelników zagranicznych.
– Przedstawia historie, które są niekiedy albo słabo znane na świecie albo przedstawione w fałszywy sposób – zwrócił uwagę dr Mateusz Szpytma.
Pismo zostało podzielone na trzy działy: „Studia”, „Kronika” i „Recenzje/Polemiki”. Przygotowane było według najnowszych standardów naukowych – mówił zastępca redaktora naczelnego czasopisma dr Tomasz Domański.
– Jest to czasopismo w formie tzw. double-blind review, czyli podwójnego recenzowania, kiedy recenzent nie zna autora tekstu, nie wie kto go napisał. To oczywiście podnosi wartość recenzji wewnętrznej – wskazał dr Tomasz Domański.
Unikalnym pomnikiem ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej jest również toruńska Kaplica Pamięci znajdująca się w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.
– Trzeba – podobnie jak w Toruniu – przypominać te działania, te bohaterskie postawy, które polegały na ryzykowaniu własnego życia, życia rodziny, aby pomagać bliźniemu – podkreślił prof. Grzegorz Berendt.
Czasopismo w formie elektronicznej jest również dostępne na stronie internetowej IPN-u.
Czy wiesz, że Polacy ratowali Żydów nawet na Kubie?
Poznaj nieznane aspekty stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej, dzięki naszej najnowszej publikacji „Polish-Jewish Studies”.
Konferencja prasowa:
21 I (czwartek)
12:00https://t.co/Hf9aV9yhMb pic.twitter.com/u0UUKNIr8F
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) January 21, 2021
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 24
Autor: mj
Tagi: IPN