Polacy upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej
Treść
Przez cały dzień w Warszawie i w całej Polsce odbywały się uroczości upamiętniające 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci. Następnie przedstawiciele rządu i prezydent składali kwiaty przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii z 2010 r. Plac marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie stoją pomniki, odwiedziło w środę wiele osób z całego kraju.
Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela sprawowana była Msza św. Homilię wygłosił ks. bp Michał Janocha, biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. Nawiązał m.in. do słów Prymasa Tysiąclecia – ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, które są wciąż aktualne.
– Prymas Wyszyński przypomina nam wszystkim: „Soli Deo” – kiedy Bóg jest na pierwszym miejscu, wtedy wszystko pozostaje na swoim. Tę prawdę przypominają nam dzisiaj również nasi bracia i siostry, którzy zginęli przed dziewięciu laty. Jeśli ktoś mówi, że prawda „Soli Deo” jest totalitarna, potępia ją w imię relatywizmu. Wtedy w miejsce „Soli Deo” ustanawia „Soli Relativismo” i na ołtarzu relatywizmu domaga się złożenia ofiary z prawdy – mówił ks. bp Michał Janocha.
Następnie zgromadzeni przeszli w Marszu Pamięci przed Pałac Prezydencki. Tam głos zabrał prezydent Andrzej Duda.
– Tamten wyjazd do Smoleńska to nie był sentymentalny wyjazd na groby polskich oficerów. To było, po wystąpieniu na Westerplatte, kolejne silne przesłanie pokazujące kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, jaka jest nasza historia, ojczyzna i jakiej ojczyzny chcemy. A przede wszystkim chciał pokazać (prezydent Lech Kaczyński – przyp. RIRM), gdzie są prawdziwi bohaterowie i co to znaczy prawdziwy etos. Co chcę podkreślić, byli z nim wtedy wszyscy, bo wszystkie strony polskiej sceny politycznej, polskiego życia publicznego były tam reprezentowane – mówił Andrzej Duda.
Do uczestników uroczystości rocznicowych zwrócił się także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Wyprawa do Smoleńska, do Katynia nie była zwykłym wyjazdem – była pełnieniem pewnej misji, która obejmowała sprawy dużo szersze niż tylko wspomnienie o tych, którzy zostali wtedy – 70 lat przedtem, bo dziś już prawie 80 – wymordowani. Tu chodziło o to, by Polska odzyskiwała to, co jest niezwykle istotne i co nam zabierano – nie tylko w straszliwych latach II wojny światowej, ale i po niej. Ale też i po 1989 r.; to znaczy odzyskała prawo do prawdy. To prawo do prawdy jest także prawem do godności – mówił prezes PiS.
Transmisję z Eucharystii w intencji ofiar z Bazyliki Archikatedralnej przeprowadziły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 10 kwietnia 2019
Autor: mj
Tagi: Katastrofa Smoleńska