Pojawiają się propozycje wsparcia kredytobiorców
Treść
Wraz ze wzrostem stóp procentowych rosną raty kredytów. Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy o dofinansowaniu oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Pojawia się także pomysł zamrożenia stawki WIBOR.
Inflacja cały czas rośnie. W tej chwili w Polsce kształtuje się na poziomie 8,6 procent. Prognozy ekonomiczne wskazują, że przekroczy ona wynik dwucyfrowy. Jej wzrost powoduje, że Rada Polityki Pieniężnej systematycznie podnosi stopy procentowe. Referencyjna stopa jest obecnie na poziomie 2,75 procent i może dojść do poziomu nawet 4 procent.
– Będziemy robili wszystko, żeby zdusić inflację, aby umocnić złotego – zadeklarował prezes NBP, prof. Adam Glapiński.
I rzeczywiście złoty się umacnia.
– Wzrost stawek stóp procentowych oznacza wzmocnienie złotówki – powiedział dr Michał Tuszyński, ekonomista.
Na korzyść złotego działają także dobre fundamenty polskiej gospodarki.
– Mamy fundamenty szybkiego wzrostu, zróżnicowaną gospodarkę i bardzo mocny przemysł. Jesteśmy jednym z najsilniejszych przemysłowo państw, bo kraje Zachodu poszły w kierunku usług i zredukowały przemysł. (…) Nasz przemysł jest bardzo zróżnicowany – produkujemy i eksportujemy prawie wszystko. Tego nie zepsujemy podwyżką stóp procentowych – zapewnił prof. Adam Glapiński.
Prezes #NBP na konferencji prasowej, 9.02.2022: "Kilka dni temu opublikowano wstępne szacunki PKB za cały 2021 r., a także dane o sprzedaży za ostatnie miesiące. Wszystko to potwierdza, że mamy bardzo silne ożywienie aktywności gospodarczej i to mimo kolejnych fal zachorowań". pic.twitter.com/I3HR438gbb
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) February 10, 2022
Podwyżka stóp procentowych bardzo mocno wpływa jednak na posiadaczy kredytów. Ich raty już wzrosły o kilkaset złotych. Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy o dofinansowaniu oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Pojawił się także pomysł zamrożenia stawki WIBOR, czyli wskaźnika, który stanowi podstawę do ukształtowania rat kredytów.
– Jest to pewien współczynnik, który pokazuje, po jakim koszcie banki udzielają sobie wzajemnie kredytów. Musimy pamiętać, że banki udzielają nam kredytów osobom indywidualnym zawsze powyżej współczynnika WIBOR, zatem pobierają wyższe koszty od nas niż na rynku wewnątrzbankowym – wytłumaczył dr Krystian Mieszkała, ekonomista.
Wraz z podwyższaniem stóp procentowych w górę idzie także WIBOR. Powstaje pytanie, czy jego zamrożenie jest w ogóle możliwe? To dobry pomysł, ale mniejszych gospodarek – wskazał dr Michał Tuszyński.
– Pomysł typu zamrożenie kosztu pożyczek między bankami, a więc WIBOR-u, nie jest najbardziej fortunnym pomysłem. Lepiej skorzystać z instrumentów, które już są dostępne, takich jak wykorzystanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego instrumentu funduszu wsparcia kredytobiorców, jaki jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, których rata kredytu wzrośnie z powodu wzrostu stóp procentowych – powiedział dr Michał Tuszyński.
Inna kwestia to fakt, że zamrożenie WIBOR-u to cios finansowy dla banków. A te na podwyżce stóp procentowych generują wielomiliardowe zyski.
– Dzisiaj trudno mówić o tym, co można z tym współczynnikiem zrobić, ponieważ wpływ na niego ma tylko rynek bankowy. Państwo nie ma żadnej możliwości ingerencji. Jeżeli podjęlibyśmy dzisiaj decyzję o zamrożeniu, wówczas banki przestałby udzielać kredytów – wyjaśnił dr Krystian Mieszkała.
Powstaje także pytanie, czy rosnąca inflacja i kolejne podwyżki stóp procentowych nie doprowadzą do sytuacji, że Polaków nie będzie stać na spłacanie rat kredytów. Według analiz rynku kredytowego takiego zagrożenia na razie nie ma.
– Z posiadanych przez nas informacji wynika, że sytuacja kredytobiorców nie powoduje żadnego niepokoju w bankach. Banki komercyjne obserwują swoich kredytobiorców i na razie nie są zaniepokojone o spłacalność i wiarygodność kredytów. Nie dają takiego sygnału – poinformował prof. Adam Glapiński.
Banki jednak cały czas podwyższają wymagania dla kredytobiorców. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej ogólna zdolność kredytowa Polaków spadła nawet o 30 procent.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj