Po wakacjach ruszą prace nad nową ustawą o TK
Treść
Raport zespołu składa się z trzech części: analizy opinii Komisji Weneckiej, analizy konfliktu polityczno-prawnego wokół TK oraz propozycji dla władzy ustawodawczej, zawartej w 10 tezach.
Zespół stwierdza też m.in. brak podstaw prawnych do niedopuszczania przez prezesa TK do orzekania sędziów wybranych przez obecny Sejm.
Prawo i Sprawiedliwość ustępuje Platformie Obywatelskiej ws. Trybunału; chcemy, by normalnie funkcjonował i by zakończył się spór polityczny, który zaczęła PO – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
– Teraz jest tylko kwestia stworzenia spokoju na podstawie dobrego materiału eksperckiego, na podstawie doświadczeń, które mamy za sobą. Zachęcamy opozycję do konstruktywnej pracy – nie do kłótni, awantur, przerywania obrad czy do zgłaszania wniosków formalnych o przerwę. Zachęcam, aby to była walka nie na słowa, nie na wnioski formalne, tylko na programy. Przedstawcie dobry program dla Polski. My przestawiliśmy ten program – realizujemy i wdrażamy w życie. Program, który jest dobrze przyjmowany przez obywateli – zaznaczył marszałek Senatu.
We wtorek weszła w życie nowa ustawa o TK. Zdaniem PiS – ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.
Według opozycji, tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, część zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.
Ustawę zaskarżyli do TK posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. 11 sierpnia Trybunał uznał kilkanaście zapisów tej ustawy za niezgodne z konstytucją.
Rząd zapowiedział, że nie jest to wyrok i nie zostanie opublikowany.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 19 sierpnia 2016
Autor: mj